به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

با وجود تنوع کشت محصولات روغنی، متأسفانه بیش از 90 درصد روغن مورد نیاز کشور از خارج وارد می‌شود. کلزا یکی از گیاهانی است که کشت آن در سال‌های اخیر مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است. کلزا بعنوان گیاه علوفه‌ای و روغنی در تغذیه دام و انسان و صنعت کاربرد دارد. علف‌های هرز مهم‌ترین عامل محدود کننده تولید کلزا در کشورهای مختلف بوده و کنترل آن‌ها در سطح جهانی، یکی از بیشترین هزینه‌های پرورش گیاه را به خود اختصاص داده است.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


علف‌های هرز موجب کاهش محصول کلزا در اثر رقابت جهت کسب نور، رطوبت و عناصر غذایی می‌شوند و کلزا به دلیل کندی رشد آن و دیر پوشش دادن سطح خاک در اوایل فصل رشد رقابت کننده قوی با علف‌های هرز نیست. علف‌های هرز یکی از مشکلات کشت کلزا محسوب می‌شوند و اگر با آنها مبارزه نشود بیش از50 درصد از عملکرد محصول کاسته خواهد شد. براساس تحقیقات انجام شده70 درصد علف‌های هرز مزارع کلزای ایران را پهن برگ‌ها تشکیل می‌دهند که 20 درصد آنها هم تیره کلزا هستند و کنترل آنها مشکل است.

در میان علف‌های هرز باریک برگ که 30 درصد کل علف‌های هرز کلزای کشور را تشکیل می‌دهند، یولاف وحشی، گندم و جو خودرو از دیگر علف‌های هرز این تیره مهم‌تر هستند. بر اساس شواهد موجود، کنترل علف‌های هرز در هر یک از گیاهان زراعی بایستی در مرحله خاصی از رشد گیاه به نام دوره بحرانی کنترل علف هرز انجام شود تا بدین وسیله کاهش عملکرد ناشی از آنها به حداقل ممکن برسد. دوره بحرانی کنترل علف‌های هرز عبارت است از دوره‌ای از چرخه رشد گیاه زراعی که به منظور جلوگیری از کاهش اقتصادی عملکرد، بایستی عاری از علف هرز نگه داشته شود. شناخت دقیق دوره بحرانی خسارت علف هرز، نقش بسزایی در کنترل مؤثر آنها و جلوگیری از افت عملکرد خواهد داشت.

عوامل دیگری نیز در تعیین دوره بحرانی نقش داشته که عبارتند از: گونه علف هرز، محیط، تراکم گیاهی، زمان رقابت، حاصلخیزی و رقم گیاه زراعی. برای ایجاد یک چارچوب صحیح برای تلفیق روش‌های متناوب کنترل علف‌های هرز و نیز برای بهینه سازی کاربرد علفکش‌ها و یا هر روش کنترل دیگر، در سیستم مدیریت تلفیقی، اطلاعاتی در مورد دوره بحرانی مداخله علف‌های هرز بسیار ضروری است. از اطلاعاتی که منجر به تعریف دوره بحرانی شود می‌توان بطور بالقوه برای کاهش وابستگی به علفکش‌های دارای پسماندگی زیاد در خاک و نیز برای تنظیم غلظت و زمان صحیح کاربرد علفکش‌های پس رویشی استفاده نمود.

[ ۱۳۸۸/۱۱/٢۱ ] [ ٤:٢٠ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب