به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

محققین متعددی دانه گرده رابه عنوان یک حامل برای انتقال ژن پیشنهاد کرده اند. گزارش شده است که فرستادن DNA به درون گامتها و پس از آن، لقاح و جنین زایی زایگوتی، منجر به انتقال ژن خواهد شد. این راهکار، ساده تر، سریعتر و ارزانتر از روشهای این ویترو می باشد. از آنجا که جداسازی تخمک ها مشکل بوده و تزریق DNA به درون کیسه جنینی در محل طبیعی خود نیز بسیار پر زحمت و غیر قابل پیش بینی به نظر میرسد، منطقی است که دانه گرده به عنوان یک حامل DNA مورد توجه قرار گیرد.

 

استفاده از دانه گرده تیمار شده با DNA به عنوان حامل برای گرده افشانی گیاهان بارور ذرت مورد مطالعه قرار گرفته است. گزارشات متعددی وجود دارد که نشان می دهد DNA می تواند یا توسط دانه گرده در حال تندش جذب شود و درون هسته های اسپرم تلفیق گردد و یا از طریق مسیر عبور لوله گرده به تخم برسد.مشکلات اصلی، وجود دیواره سلولی و فعالیت آنزیم های نوکلئاز بر روی DNA می باشد.

 

از آگروباکتریوم نیز برای انتقال  T_DNAاز طریق دانه گرده به عنوان یک حامل برای غلبه بر فعالیت نوکلئازی بر روی DNA استفاده شده است. هر دوی این روش ها مرد آزمایش قرار گرفته اند و موفقیتهایی نیز حاصل شده است.

 

[ ۱۳۸۸/۱٠/٢۳ ] [ ۱٠:٠٠ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب