به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

کشت جنین یکی از روشهای بیوتکنولوژی است که در مدتها پیش در اصلاح نباتات برای تولید گیاهان هیبرید بین گونه ای یا بین جنسی بکار برده شده است. در این روش، جنین چند روزه از بذری که در حال رشد است جدا می شود و روی یک ماده غذایی جامد یا محلول تحت شرایط محیطی کنترل شده ، مورد کشت قرار می گیرد تا تولید یک گیاهک کند. این گیاهک را سپس در خاک می کارند تا به رشد کامل برسد.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


کشت جنین برای نگهداری جنین های تولید شده از تلاقی بین گونه ها و بین جنسهای مختلف که از نظر خویشاوندی از یکدیگر دور هستند ضروری است زیرا در اغلب این نوع تلاقی ها جنین سقط می شود. وجود ژنومهای مختلف و ناسازگار در ژنوتیپ اینگونه جنین ها سبب اختلالاتی در دوره رشد جنین شده و بدین ترتیب جنین از بین می رود. یکی از عوامل مهم در سقط جنین ، عدم تولید و یا از بین رفتن مواد غذائی جنین ، یعنی بافت اندوسپرم است. اگر جنین هیبرید قبل از سقط از بذر جدا شود و روی ماده غذائی مناسبی قرار داده شود ، رشد جنین ممکن است ادامه یابد و به گیاه کاملی بیانجامد.

کشت جنین معمولا شامل نگهداری آن به مدت دو تا چهار هفته در دستگاههای رشد در تاریکی و در حرارت 20 درجه سانتیگراد یا کمی کمتر می باشد. سپس جنین را به مدت کوتاهی در معرض نور و در حرارت بالای 20 درجه سانتیگراد قرار می دهند. مرحله بعدی، انتقال جنین به روی یک ماده غذائی نسبتا جامد است که سبب تسریع در رشد ریشه و ساقه می شود. بعد از رشد کافی ریشه و ساقه ، جنین را در گلخانه ای با رطوبت زیاد و حرارت مناسب در گلدان می کارند و چنانچه لازم باشد بعدا به مزرعه منتقل خواهند کرد. ماده غذائی مورد استفاده  در کشت جنینی معمولا از املاح معدنی ، قند ، ویتامین ها ، اسیدهای آمینه ، هورمونها و سایر مواد غذائی دیگر مانند شیر نارگیل تشکیل شده است.

کاربرد کشت جنین:

از کشت جنین برای تولید هیبرید در چندین گونه استفاده شده است. مثلا از کشت جنین برای تولید گیاه هیبرید  از تلاقی شبدر دیپلوئید و تتراپلوئید استفاده شده است. جنین های هیبرید حاصله از تلاقی بین گونه ای گندم با موفقیت کشت شده اند. همچنین از کشت جنین برای تسریع در به نژادی انگور بی دانه و درختان میوه مانند هلو ، شلیل و آلو استفاده شده است. از طریق کشت جنین توانسته اند هیبرید بین گونه ای در جنس پنبه و در جنس لوبیا و هیبرید بین جنسی بین دو جنس گندم و جو تولید کنند.

مورد استفاده دیگر کشت جنین ، مطالعه و از بین بردن دوره خواب بذر یا هسته است. جدا کردن جنین از بذر یا هسته ، سبب از بین رفتن دوره خواب بذر که در اثر وجود پوسته غیر قابل نفوذ است می شود. همچنین می توان با اضافه کردن هورمونها یا آنزیمها و یا سایر مواد شیمیائی ، عوامل فیزیولوژیکی را که سبب بوجود آمدن دوره خواب می شوند از بین برد.

[ ۱۳۸۸/۱٠/٩ ] [ ۱:۱٦ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب