به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

پتانسیل استفاده از ویروسهای گیاهی برای مهندسی ژنتیک گیاه توجه زیادی را به خود معطوف داشته است. روش کلی شامل دستورزی ژنوم ویروس به منظور حذف ژنهای عامل بیماری و تکثیر ویروس آلوده کننده و نگهداری ژنهای لازم برای آلودگی اولیه و تکثیر می باشد.به جای ژنهای حذف شده، میتوان تراتبی از DNAی دلخواه برای استحاله گیاه را به نحو مطلوب، وارد ویروس کرد.به منظور به دست آوردن استحاله پایدار در نسلهای آینده،DNAی وارد شده به سلولها، بایستی با کروموزومهای گیاه ادغام شود و جزئی از ساختمان کروموزومهای گیاه گردد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.

 


مناسبترین ویروس گیاهی جهت استفاده به عنوان ناقل، ویروس موزائیک گل کولی است(CaMV)، که گیاهان خانواده کلم را آلوده میکند و به میزان کمتری گیاهان خانواده دیگر را. این ویروس مثل غالب ویروسهای گیاهی دیگر در جزء آلوده کنندگی خود به جای اینکه DNA داشته باشد،RNAدارد اما این ویروس یک رتروویروس است، نوعی از ویروس که در حیوانات شایع و بسیار مطالعه شده است. RNAی ویروس پس از آلوده کردن گیاه تکثیر نمی شود، بلکه توسط آنزیم ترانسپیکاز معکوس که توسط خود ویروس کد میگردد، به DNA نسخه برداری میشود. سپس نسخه DNAی ویروس در درون سلولهای گیاه تکثیر می شود و برای ساختن RNAی آلوده کننده بیشتری مورد ترجمه قرار میگیرد. این روش زندگی مخصوص رترویروسها است. این واقعیت که این ویروسها مکانیسمهای موثری برای تکثیر به صورت DNA، درسلول میزبان با خود همراه دارند، به آنها، جهت استفاده به عنوان ناقل، ویژگی خاصی اعطا کرده است.

به رغم تناسب ظاهری آن، استفاده از CaMV به عنوان وکتور کار ساده ای نیست. این ویروس تحمل زیادی به تغییرات ژنومی نشان نمی دهد و ممکن است در صورت پذیرش قطعه خارجی، در توانایی تکثیر آن اختلال ایجاد شود. مسئله خنثی کردن ویروس از نظر بیماری زایی به طوری که بتواند به گیاه وارد شود و DNAی خود را تکثیر نماید و دیگر جزء آلوده کننده را تشکیل ندهد و بیماری ایجاد نکند، نیز از مشکلاتی است که حل نشده است.

[ ۱۳۸٩/۱٢/٢٧ ] [ ۸:٤٠ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب