به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

این پروتئین در جذب آهن در دستگاه گوارش نقش مهمی را ایفا می کند و در کشورهایی که برنج غذای غالب می باشد، گزینه مناسبی برای مبارزه با فقر آهن در جیره غذایی محسوب می شود.

لاکتوفرین دومین پروتئین شیر انسانی از نظر فراوانی است و مقدار آن تا حدود یک گرم در هر لیتر شیر می رسد. نقش های فیزیولوژیکی مهمی از جمله قابلیت محافظت در مقابل بیماری های باکتریایی و جذب آهن در دستگاه گوارش به این پروتئین نسبت داده می شود.

ژن لاکتوفرین که در انسان وجود دارد نمی تواند به همان شکل موجود در برنج تظاهر داشته باشد. بنابراین نوع مصنوعی آن از طریق بهینه سازی همسانه های آن به نحوی که برای تظاهر در برنج کارایی کافی داشته باشد، تهیه شده و سپس به گیاه برنج منتقل گردیده است. گیاهان تراریخته حاصل، از نظر تولید لاکتوفرین و میزان آهن و گلیکولیزه شدن پروتئین در بذر، مورد مطالعه قرار گرفتند. تظاهر پروتئین انسانی در بذر، به میزان بیش از یک درصد کل پروتئین بذر از طریق آنالیز وسترن نشان داده شده اما این پروتئین در برگ ها تظاهر نداشته است. در برخی از لاین های تراریخته میزان آهن بذر تا سه برابر حد طبیعی آن افزایش نشان داده است. نتایج این تحقیقات ازآن جنبه حایز اهمیت است که بسیاری از مصرف کنندگان برنج در کشورهای جنوب شرقی آسیا از محروم ترین اقشار هستند و به ویژه در زنان باردار کمبود آهن مشکلات حادی را به وجود آورده است و در صورت تولید تجاری این محصول، نیاز غذایی به آهن با تغذیه از برنج تامین خواهد شد.

[ ۱۳۸٩/۸/۱ ] [ ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب