به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

پژوهشگران دریافتند بچه موشهایی که فاقد یک پروتیین مهم مغزی به دنیا آمدند چار علایم وسواس شدند و وقتی با داروهای ضد اضطراب تحت درمان قرار گرفتند این علایم در آنها ناپدید شد.

موشهای فاقد ژن   SAPAP3 آنقدر صورت خود را مالیدند تا دچار خونریزی شد. مشخصه دیگر این موشها دوری گزیدن از فضاهای روشن و باز بود.گوپینگ فنگ متخصص ژنتیک مولکولی در مرکز پزشکی دانشگاه دوک می‌گوید به عقیده ما این حیوانات نمی‌توانند جلوی این رفتار خود را بگیرند. این یافته‌ها در مجله نیچر منتشر شده است.

این رفتارها نظیر اختلال وسواسی  OCDدر انسان است.

مشخصه این اختلال اضطرابی افکار مخل و رفتارهای وسواسی مانند شستشوی مکرر دستها است که زندگی روزمره را مختل می‌کند. دو درصد جمعیت جهان دچار وسواس هستند.

محققان تحقیقات خود را بر عملکرد پروتیینی که ژن   SAPAP3 می‌سازد معطوف کردند. آنها موشهای فاقد این ژن پرورش دادند.

در ابتدا این موشها ظاهری طبیعی داشتند ، اما بعد از چهار تا شش هفته تکه‌های بی‌مو در صورتشان پدیدار شد. تصاویر ویدیویی گرفته شده از این حیوانات نشان از تمیز کردن وسواسی موشها داشت.

آزمایشهای بعدی نشان داد این حیوانات دچار اضطراب مفرط هستند.

هنگامی که آنها در یک جعبه تاریک قرار داده شدند که دری به سوی فضاهای باز و روشن داشت موشهای طبیعی از جعبه خارج شدند، اما موشهای فاقد این پروتیین داخل جعبه ماندند. این حیوانات احساس می‌کنند فضاهای روشن مخاطره آمیزترند. این رفتار شواهد دیگری در مورد افزایش اضطراب در حیوانات نشان می‌دهد.

هنگامی که ژن مفقود شده وارد بدن حیوان شد، موش رفتار طبیعی پیدا کرد.

داروی Fluoxetineعلایم این حیوانات را تسکین بخشید. این دارو یک داروی ضد اضطراب است که شرکت الی لیلی با نام تجاری پروزاک برای درمان علایم وسواس در انسانها عرضه می‌کند.

این مطالعه اولین تحقیقی است که نشان می‌دهد نقص در بخشی از مغز می‌تواند باعث بروز علایم وسواس شود.

ژن   SAPAP3جزو خانواده پروتیین‌هایی است که ماده انتقال‌دهنده عصبی یا ماده شیمیایی گلوتامات پیام رسان را تنظیم می‌کند. فنگ معتقد است این ماده می‌تواند هدف مفیدی برای شرکتهای داروسازی باشد که به دنبال ساخت داروهای اختلالات اضطرابی هستند.

 به نقل ازخبرگزاری رویترز از شیکاگو

[ ۱۳۸٩/۸/۱ ] [ ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب