به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

گرچه علم پزشکی در سالهای اخیر، پیشرفتهایی در بهبود زندگی بیماران ام اس پدید آورده است، اما هنوز هم این بیماری باعث ناتوان شدن بسیاری از افراد شده و موجب درد و رنج بیماران و خانواده های آنان می شود. با اینحال، تحقیقات زیادی در جریان است تا اطلاعات ما درباره این بیماری را افزایش داده و به ما این امید را می دهد که در آینده زندگی برای این بیماران راحت تر باشد.انجمن ملی ام اس ایالات متحده آمریکا، اهداف تحقیقات فعلی دانشمندان را چنین اعلام می دارد: "سرعت بخشیدن به پیدا شدن راههای درمانی جدید، پیشگیری و معالجه بیماری، کشف علل ایجاد بیماری و روند آن، پیشگیری و از بین بردن صدماتی که به سیستم عصبی وارد می آید و بهبود عملکرد آن و همچنین بهبود کیفیت در زندگی بیماران و تقویت سرویسهای مراقبتی و پزشکی آنها".

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


تحقیق در مورد علل ایجاد بیماری

عداد زیادی از تحقیقات دانشمندان در حال حاضر صرف بررسی علل ایجاد بیماری ام اس می شود تا از این طریق روند بیماری فهمیده شود و روشهای جدیدی برای پیشگیری و درمان آن بوجود آید. دانشمندانی که بر روی این جنبه از بیماری تحقیق می کنند تمرکز خود را بر روی چگونگی تأثیر ژنتیک، سیستم ایمنی بدن و عوامل محیطی مختلف که ممکن است باعث بروز این بیماری شوند قرار داده اند.
تحقیقات ژنتیک عمدتاً در شناسایی ژنهایی که باعث می گردد افراد مستعد ابتلاء به بیماری ام اس شوند استوار است. حدود بیست ژن ممکن است در مستعد کردن بیماران برای شروع روند تخریب خود ایمنی میلین ها نقش داشته باشند. در حال حاضر چندین تحقیق ژنتیکی در حال انجام است که در آنها تفاوتهای بین کروموزومهای افراد مبتلا به ام اس به افراد سالم را بررسی می نماید. تاکنون به نظر می رسد که حداقل دو نوع ژن ممکن است در بیماران مبتلا به ام اس غیرطبیعی باشند. یکی ژنهایی که به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند که بافت خود بدن را از اجسام خارجی که وارد بدن می شوند تشخیص دهد و دیگری ژنهایی که گیرنده های تی سل هایی را کنترل می کنند که تعیین می کنند به چه ماده ای این سلولهای ایمنی باید حمله کنند.

دانشمندان در چند مرکز تحقیقی مهم بر روی این که چه ژنهایی تنظیم کننده سیستم ایمنی باعث ایجاد بیماری ام اس می شوند نشانه رفته اند. برای مثال در دانشگاه جرج تاون در واشنگتن پروژه تحقیقاتی وجود دارد که بر روی ژنی به نام SP3 کار می شود تا مشخص گردد که چرا بیماران مبتلا به ام اس این ژن به نظر غیر فعال می باشد. اگر ثابت شود که ژن SP3 باعث بدکار کردن سیستم ایمنی بدن و ایجاد بیماری ام اس می شود، گام منطقی بعدی این خواهد بود که روشهایی برای پیشگیری و درمان ام اس بوسیله فعال کردن این ژن ایجاد شود.

منبع: سایت پزشکی دوستان

[ ۱۳۸٩/٧/۱٠ ] [ ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب