به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

شاید به جرات بتوان گفت گیاه آلوئه ورا در حال حاضر مهمترین گیاه دارویی در سطح جهان است که به ملکه گیاهان دارویی معروف می باشد. این لقب بی علت نیست زیرا در ژل و شیرابه آن خواص زیادی وجود دارد.قسمتهای مختلف این گیاه امروزه درچند نوع دارو و طیف وسیعی از فراورده های بهداشتی، آرایشی و حتی غذایی استفاده می شود. اولین اشارات به گیاه آلوئه ورا مربوط به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح است که غار نوشته ها و کنده کاری روی ظروف در معابد باستانی مصر کشف شده است و نشان میدهد مصریان باستان برای حضور در مراسم پس از مرگ یک فرعون می بایست تحفه ای از برگهای آلوئه ورا را تقدیم می کردند. ارسطو از طرفداران آلوئه ورا بود و در سال 333 قبل از میلاد، اسکندر را مجبور به فتح جزیره سوکوترا در اقیانوس هند کرد تا به ذخایر آلوئه ورای آن، که معتقد بود در درمان زخم های سربازان مفید است دسترسی پیدا کند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


این گیاه و خواص آن در طب سنتی ایران نیز شناخته شده بود و در کتب معتبر پزشکی سنتی ایران مانند قانون ابن سینا و الحاوی رازی از آن با نامهای صبر و صبر زرد نام برده اند و از خواص التیام بخش و ضد التهاب آن برای درمان جای زخم، جای ضربه و زخم های چرکین و سرسخت استفاده می کردند. لازم به ذکر است این گیاه در ایران به نام چادروا نیز شناخته می شود. آلوئه ورا بومی آفریقا است ولی در حال حاضر در مناطق جنوبی ایران و نیز در مزارع وسیعی از نقاط دیگر ایران به خوبی رشد میکند.

ترکیبات:

در بافت بین پوست و ژل آلوئه ورا ماده تلخی از دسته آنتراکینون گلیکوزیدها به نام آلوئین هست که شیرابه ای زرد رنگ است و به عنوان مسهل استفاده می شود. در داخل بافت گوشتی برگ گیاه نیز ژلی وجود دارد که اکثر خواص گیاه بالاخص خواص مفید آن روی پوست و مو مربوط به ترکیبات این ژل است. مهمترین مواد موثره این ژل عبارتند از: اسید های آمینه، چربی ها و اسیدهای چرب، آنزیم ها، روغن های فرار، کربوهیدراتها و پلی ساکاریدهایی  مانند آسه مانان، لیگنینها، مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، منیزیم، سلنیوم و روی، سالسیلیک اسید، ساپونینها، استرول ها، تاننها، و ویتامین های B1.B2.B6.B12 و C .

خواص و اثرات ژل آلوئه ورا:

استفاده از ژل آلوئه ورا در محصولات آرایشی و بهداشتی، نرمی، لطافت و جوانی به پوست می بخشد. مواد مغذی موجود در ژل مانند اسید های آمینه، چربی ها، ویتامین ها و مواد معدنی مانن روی و منیزیم سبب باز سازی پوست میگردند و اثرات ضد چروک ظاهر میکنند. این مواد از پوست در مقابل سموم خارجی و میکروبها محافظت کرده و سبب افزایش جریان گردش خون زیر پوستی می شوند. ژل آلوئه ورا باعث باز شدن منافذ پوستی و تبادل اکسیژن بهتر در پوست شده و لایه اسیدی مستقر در پوست را که باعث تنظیم PH پوست است، تثبیت می کند.

این ژل به دلیل اثرات ضد التهاب، التیام بخش و ضد میکروبی در آکنه، بریدگی ها، سوختگی ها، زخم ها، لکه ها و آفتاب سوختگی ها به خوبی موثر واقع می شود. در صنعت دارو سازی نیز از ژل آلوئه ورا در تهیه کرم های ضد التهاب، ترمیم کننده بافت، ضد درد، تقویت کننده سیستم ایمنی و ناراحتی های دستگاه گوارش استفاده می شود.

[ ۱۳۸٩/٢/٢٧ ] [ ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب