به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

دکتر محمد جعفر ملکوتی:

متولد 1326 مدارک لیسانس و فوق لیسانس و دکترای خود را به ترتیب از دانشگاههای شهید چمران اهواز ( 1349 ) ، دانشگاه تهران ( 1353) و نبراسکای آمریکا ( 1356 ) با درجه عالی دریافت کردند. ایشان تا سال 1362 در دانشکده کشاورزی زنجان و از سال 1362 تاکنون در دانشگاه ترتیب مدرس تهران مشغول به تدریس و تحقیق می باشد.در سال 1375 استاد ممتاز کشور شدند و از سال 1375 با حفظ سمت ، سرپرست موسسه تحقیقات خاک و آب و مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امر تولید و مصرف بهینه کودها می باشد. وی در سال 1376 با عنایت به صرفه جویی بیش از 100 میلیون دلاری از محل کاهش مصرف کودهای فسفاته و طرح ضرورت همگانی کردن مصرف بهینه کود، موفق به دریافت نشان لیاقت درجه سه در کار تولید از رییس جمهور محترم گردید. وی مصرف سولفات فسفری را در محصولات کشاورزی و انسان همگانی نمود و ثابت کرد که در محصولات کشاورزی و در نهایت دام و انسان در کشور غلظت روی ( ZN ) بسیار پایین می باشد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


در سال 1379 به لحاظ ارایه روش علمی برای پایین آوردن نسبت مولی اسید فیتیک به روی ( pa/zn ) در گندم و ضرورت همگانی کردن مصرف نان سبوس دار غنی شده ، موفق به دریافت جایزه رتبه اول در رشته تغذیه و بهداشت از ششمین جشنواره تحقیقات پزشکی رازی شد و در سال 1381 بنا به پیشنهاد دبیر کل خانه کشاورز، لوح یادبود برای همگانی کردن مصرف بهینه کودها مخصوصا ریز مغذی ها که نقش بسیار موثری در افزایش عملکرد ، بهبود کیفیت و غنی سازی محصولات کشاورزی دارند، را از رییس جمهور محترم دریافت نمود. در سالهای 1382 و 1383 بنا به درخواست سازمان خوار و بار و کشاورزی جهانی ( FAO ) دو گزارش کامل در مورد نقش روی ( ZN ) در افزایش تولیدات کشاورزی و ارتقای سطح سلامت دام و انسان و وضعیت مصرف کود در کشور تهیه و ارایه نمودند. ایشان همچنین در سال 1383، به عنوان اولین دانشمند ایرانی موفق به دریافت جایزه در شاخه علوم کشاورزی از آکادمی علوم جهان سوم ( TWAS ) گردید . در بهمن ماه 1383 موفق به اخذ جایزه از هجدهمین جشنواره بین المللی خوارزمی به خاطر اثبات کمبود مغذیها به ویژه روی ( ZN ) در خاک ، محصولات کشاورزی ، دام و انسان از رییس جمهور محترم و نیز در سال 1384 برنده جایزه جهانی SOPIB از هیات مدیره جهانی سولفات پتاسیم ( اتحادیه بین المللی کود – TFI ) در کانادا به خاطر اصلاح نسبی فرمول کودی کشور شد.

  دکتر ملکوتی تاکنون استاد راهنمای 90 پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های مختلف کشاورزی به ویژه حاصلخیزی خاک و تغذیه گیاهی بود، و بیش از 1000 عنوان مقاله علمی در مجلات داخلی ، خارجی کنفرانس های بین المللی – داخلی ، کتاب و نشریه فنی ( تحقیق ترویج ) به چاپ رسانده است. 

--------------------------------------------------

دکتر بهمن یزدی صمدی:

بیوگرافی :
رئیس منطقه 11 دانشگاه آزاد اسلامی

سال و محل تولد: 1316 قصر شیرین
رشته تخصصی: کشاورزی (اصلاح نباتات زراعی)

فعالیت ها:

گذراندن دوره های تحصیلی تا اخذ دیپلم متوسط در کرمانشاه
 ورود به دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران در سال 1336 و اخذ لیسانس در رشته کشاورزی عمومی
 عزیمت به آمریکا برای ادامه تحصیل و اخذ فوق لیسانس و دکترا به ترتیب در رشته اگرونومی و ژنتیک و اصلاح نباتات در سالهای 1343 و 1346 در دانشگاه کالیفرنیا
 گذراندن دوره فوق دکترا در دانشگاه کالیفرنیا در سال 1347
 بازگشت به میهن در همان سال و عضویت در هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران
 ارتقاء به رتبه دانشیاری در سال 1352
 مسئولیت های علمی و تحقیقاتی در دانشگاه و سازمانهای مربوطه و گذراندن دوره های تحقیقاتی در خارج از کشور و ارتقاء به رتبه استادی
 ریاست دانشگاه تهران طی سالهای 1362 تا 1364
 برگزیده شدن به عنوان استاد نمونه کشور در سال 1376 و محقق نمونه دانشگاه تهران در سال 1377
 عضویت پیوسته در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران
 برگزیده شدن به عنوان چهره ماندگار عرصه علوم کشاورزی در نخستین همایش چهره های ماندگار سال 1380

آثار:

 اصلاح نباتات زراعی
 اصول تولید گیاهان زراعی
 طرح های آماری در پژوهش های کشاورزی
 فرهنگ کشاورزی و منابع طبیعی
 و نگارش مقالات فراوان و چندین کتاب دیگر در زمینه علوم کشاورزی

 --------------------------------------------------

پروفسور احمد پارسا:

از نخستین پیش کسوتان علم گیاه شناسی نوین ایران، نخستین استاد گیاه شناسی دانشگاه تهران و نخستین ایرانی بود که کار تحقیق علمی فلور (رستنی های) ایران را آغاز کرد و در نهایت دقت و ظرافت به انجام رساند. وی «موزه علوم طبیعی ایران» را بنیان نهاد و بزرگترین اثر او، تألیف کتاب فلور مستقل ایران به نام «فلوردولیران» به زبان فرانسه است. پروفسور پارسا بیش از ۶۰ سال از عمر خود را به تحقیق و تفحص درباره طبیعت ایران پرداخت و پنج سال پیش، در سن ۹۰ سالگی، در حالی که هنوز به حرفه اش، سرزمینش و آثارش عشق می ورزید، با طبیعت و هر آنچه داشت وداع کرد. پروفسور پارسا در فاصله سال های ۱۳۲۱ تا ۱۳۲۹ شمسی نخستین فلور مستقل ایران را به نام فلور «دولیران» به زبان فرانسه تألیف کرد که در ۵ جلد و بیش از ۷۰۰۰ صفحه از سوی وزارت فرهنگ آن زمان منتشر شد.

[ ۱۳۸٩/٢/٢٢ ] [ ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب