به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

دانشمندان ژاپنی ماشین دوختی (در ابعاد میکرو) برای دوختن رشته ­های بلند DNA ساختند؛ که در واقع، روشی است منحصر به فرد برای دست­ورزی رشته­های ظریف DNA بدون آنکه شکسته شوند.

اهمیت موضوع زمانی معلوم می گردد که بدانیم، تشخیص بیماریهای ژنتیکی همچون سندروم داون با استفاده از نشانگرهای ژنی (Probe) صورت می گیرد که فقط به رشته­ های به شدت مشابه متصل میشوند. پس از اتصال، محل قرارگیری نشانگر بواسطه فلورسانس معلوم می گردد و این امر به تشخیص مشکل ژنتیکی کمک میکند؛ اما، از آنجا که رشته­ ها به شدت پیچ و تاب می خورند، دتکت (Detect) نشانگرها، معمولا فرآیند دشوار و زمان­بری می باشد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


در روش جدید، گروه پژوهشگران ژاپنی (از دانشگاههای کیوتو و توکیو) موفق به تولید و استفاده از قلاب­های میکرونی­ای گشته­اند که بواسطه بکارگیری آنها می توان رشته­های DNA را با ظرافت، دقت و مراقبت خاصی گرفته و باز کرد. برای کنترل قلاب­های Z شکل از پرتو­های لیزری متمرکز استفاده می شود؛ بدین ترتیب که، با بکاربردن لیزر در محل خاص و هدایت قلاب به آنجا، رشته DNA (که بواسطه شکل قلاب توان خروج از آن را ندارد) گرفته می شود ، لیزر به محل جدیدی تابیده میشود و قلاب به سمت محل جدید شروع به حرکت می نماید.

به گفته مسئول پروژه، ” زمانی که با استفاده از قلاب­ها و دوک­های میکرونی رشته­های DNA را دست­ورزی می نمایید، امکان تعیین محل ژن، به سادگی و با قدرت تفکیک فضایی (Spatial Resolution) به نسبت بالایی، میسر میگردد. دلیل ساخت و استفاده از دوک نیز مشابه با بکارگیری آن در ماشین­های دوخت معمولی می باشد؛ جلوگیری از سردرگمی کلاف.“

[ ۱۳۸٩/٢/۱۸ ] [ ۸:٢۱ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب