به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

بعد از ۱۱ سپتامبر ؛ ترس آمریکا و دنیا از ترور میکروبی زیادتر و زیادتر شد تا جایی که تحصیل کردن در رشته های بیوتکنولوژی برای دانشجویان کشورهای به قول خودشون شیطانی مانند لبنان ؛ کره شمالی و ایران ممنوع شد. هم اکنون با استفاده از خود این علم می توانند با عوامل تخریبگر آن مبارزه کنند مثلا دانشمندان در حال ساختن دستگاه هایی هستند که بر اساس DNA و Antibody ها کار می کند و به صورت ژتون یا Chips ساخته می شوند و قبل از آنکه میکروب مورد نظر پخش شود؛ اخطار می دهد . بعضی از این دستگا هها قادر به شناسایی بوی میکروبها هستند و یا بوی مواد اضافه کننده ای که از آنها یک سلاح ساخته اند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


به عنوان مثال در Gulf War ؛ ارتش آمریکا دارای دستگاهی بود به نام XM2 که از هوای اطراف نمونه برداری می کرد و به ماشینی متصل بود که می توانست تعداد ذرات میکروبها را در حجم معینی از هوا اندازه بگیرد و اگر مقدار ذرات بیشتر از حد خاصی می شد؛ بوق می زد تا افراد محل را تخلیه کنند.

جدیدا ماشینهایی طراحی شده اند که اساس کارش اشعه UV است که به هنگام برخورد به مولکولهای خاصی در سلولهای زنده و فعال از خود نوری سبز رنگ (Fluorescent) می دهند و آنها را قابل مشاهده می کنند. این لیزرها در سر راه خود به چنین مولکولهایی برخورد کرده و از خود نور منتشر می کنند ولی مسأله این است که این لیزرها قادر به تشخیص مواد خطرناک موجود در هوا با جانداران میکروسکوپی موجود در فضا که بی ضرر هستند می باشند یا خیر و جواب منفی است.

در حال حاضر دستگاه هایی ساخته شده اند که دقیقتر عمل می کنند و می توانند مواد بیماریزا (pathogens) را از ذرات بی خطر یا Benign microorganisms تشخیص می دهند بر اساس تفاوتهایی که در ساختار ژنتیکی این مواد وجود دارد.

میکروبها دارای DNA خاص خود می باشند و برای تحلیل این DNA ها باید آنها را مجزاء کنیم بعضی از دستگا هها هستند که می توانند سلول را بشکنند و DNA را استخراج کنند .این دستگاه ها GeneXpert Systems نام دارند ولی بعضی دیگر نیاز به متخصص و کارشناس دارند تا این DNA را اقتباس کند.

اولین ژتون ساخته شده بر اساس DNA در دانشگاه Northwestern آمریکا ساخته شد و بر این اساس بود که دو زنجیره ای که مارپیچ DNA را می سازند؛ متمم و یا Complementary یکدیگر می باشند .
وقتی نوع و ترتیب قرار گرفتن بازهای نیتروژندار موجود در یک زنجیره را بدانیم ؛ می توانیم بازهای موجود در زنجیره دیگر را به راحتی پیش بینی کنیم .

ژتون ساخته شده توسط دانشگاه Northwestern یک ژتون شیشه ای است که در آن یکی از زنجیره های DNA به صورت ساکن و غیر قابل تحرک نگه داشته شده و این زنجیره متمم زنجیره کوتاهی از DNA میکروب مورد نظر که خطرناک تلقی می شود می باشد.

این ژتون شیشه ای در میان دو قطب مغناطیسی یا Electrodes قرار دارد و هنگامی که DNA میکروب بیماریزا وارد سیستم می شود ؛ شروع به پیوند خوردن و به اصطلاح جفتگیری با یک سر زنجیره متمم خود می شود و برای اینکه این هایبرید شدن دو زنجیره قابل مشاهده باشد؛ کارشناس فنی یک قطعه از DNA ای را که متمم سر دیگر زنجیره می باشد را به ذرات طلا متصل کرده و وارد سیستم می کند. هنگامی که این قطعه شروع به جفتگیری با انتهای دیگر آن زنجیره می کند ؛ مدار الکتریکی به جریان در می آید و زنگی را به صدا در می آورد.

[ ۱۳۸٩/٢/۱۳ ] [ ۸:۱٢ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب