به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

مگس سرکه یا مگس میوه و یا بهتر بگوییم Drosophila melanogaster مگسی است از زیرراسته مگسهای Brachycera و راسته دو بالان Diptera می‏باشدطول بدن این مکس ٣-۴ میلیمتر وبه رنگ های زرد، قهوه ائی، خاکستری تا سیاه بوده وموی آریستا در شاخک ها پروش بوده وبند سوم شاخک تا حدودی تخم مرغی است. غالبا چشمهای مرکب آن درشت و قرمز رنگ بوده وبالها در حالت استراحت بطور مسطح ودر پشت بدن قرار می‏گیرند فاقد قاشقک بال بوده وبر روی میوه های در حال تخمیر و اطراف خمره های سرکه دیده می‏شود و دارای چهار جفت کروموزوم است، بعد از اینکه عمل لقاح صورت گرفت وزیگوت تشکیل شد، مراحل رشد ونمو رویانی در داخل غشاء های تخم انجام می‏گیرد و سپس لارو از تخم خارج شده و با تغذیه ورشد خود در نهایت به شفیره تبدیل می‏شود. لاروها سفید رنگ و بند بند بدون پا وزواید بدنی و در ناحیه سر قلابهای آرواره ای به رنگ سیاه دیده می‏شوند در این مرحله رشد حشره سریع بوده و غذای فراوان می خورد ولی هنوز بالا ندارد، پس از آن نیز شفیره تکامل پیدا کرده وحشره کامل یا بالغ ظاهر می‏گردد طول مد ت این مراحل تحت تاثیر دمای محیط متغیر است بطوری که در دمای 20 درجه سانتیگراد متوسط دوره تخم و لارو 8 روز است و در دمای 25 درجه این مدت به 5 روز تقلیل می‏ یابد.


برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


 این مگس به بوی تخمیر و سرکه جلب می‏شودو مخمرهای عامل گندیدگی میوه ها را با خود بر روی میوه های گندیده و با رسیده حمل کرده و در آنجا کشت می‏دهند و در داخل آنها تخم ریزی می‏ کنند. مکسه ای کامل ول اروهای آنها در محیط های اسیدی و تخمیری زندگی می‏کنند و در محل تغذیه این مکس معمولا میکروارکانیسم هایی مثل باکتری ها و قارچها نفوذ کرده و تکثیر می یابند.

 

حشره کامل شفیره لارو تخم:

 

این مگس‏در مرحله لاروی به‏ قدری فعال و حریص به تغذیه است‏که به علت خزیدن از نقطه‏ای به نقطه دیگرجهت تغذیه در مسیر خود کاناله ائی و دالان هائی در محیط پیرامون خود و محیط غذائی غلیظ ایجاد می‏کنند ود ر مورد قارچ خوراکی هم اگر یک قارچ آلوده را از وسط نصف کنید این دالانها و کانالهای را که لارو این مگس ایجاد کرده است را دقیقا مشاهده خواهید نمود .

از مهمترین گونه های مگسهای سرکه که آفت قارچهای خوراکی محسوب می‏شوند می‏توان به  funebris Drosophila و Drosophila melanogaster اشاره کرد.

 

مگس کامل از ریسه های روی کمپوست تغذیه کرده واقدام به تخم ریزی در داخل کمپوست می‏کند و بعد از طی مراحل فوق الذکر لارو بوجود می‏آید و شروع به تغذیه از ریسه های داخل کمپوست کرده واگر بر روی کمپوست قارچی وجود داشته باشد از طریق پایه وارد کلاهک شده و این کانالها ودالانها را ایجاد خواهد کرد.

هر گاه دمای محیط از 25 درجه سانتیگراد پایین بیاید قدرت زاد و ولد کم شده و در نهایت در زیر 16 درجه سانتیگرادباعث از بین رفتن مگسها می‏ شود ونیز اگر دمای محیط بالاتر از 30 درجه سانتیگراد باشد.

باعث عقیم شدن حشره نر و در نهایت باز منجربه از بین رفتن آنها می‏گردد پس نتیجه می‏گیریم بهترین دما جهت زندگی Drosophila Melanogaster  25 درجه سانتیگراد است.


http://img.villagephotos.com/p/2007-1/1241112/5555555.jpg 

تصویر A مرحله تخم مکس سرکه تصویر B  نمای جانبی وپ شتی مرحله تخم

تصویر C  مرحله لارو تصویر D مرحله شفیره

 

http://img.villagephotos.com/p/2007-1/1241112/666666.jpg


تصویری از مگس های بالغ دروزوفیلا ملانوگاستر (مکس سرکه)

تصویررنگی از مگس های بالغ دروزوفیلا ملانوگاستر (مکس سرکه)


http://www.southernbiological.com/Assets/images/Products/Charts/WC31.jpg

   چرخه زندگی مگس سرکه

[ ۱۳۸٩/٢/۱۱ ] [ ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب