به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

پلاسمید را می‌توان قسمتی از ماده ژنتیکی یا ژنوم یک جاندار دانست که مستقل از ژنوفور عمل می‌نماید.

پلاسمیدها در باکتری‌ها، مخمر و گیاهان بطور طبیعی دیده می‌شوند ولی می‌توان آنها را به شکل مصنوعی وارد سلول‌های جانوری نیز نمود.

اجزای تشکیل دهنده پلاسمید:

پلاسمیدها معمولا به شکل یک مولکول DNA دورشته‌ای حلقوی هستند (هرچند انواع خطی پلاسمید نیز وجود دارد). همانند سازی پلاسمیدها در سیتوپلاسم و بطورمستقل از ژنوفور انجام می‌گیرد. هرپلاسمید دارای یک محل آغاز همانند سازی (ori) است که همانند سازی پلاسمید از آن نقطه شروع می‌شود.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید. 


تفاوت پلاسمید با کروموزوم:

پلاسمیدها عناصر ژنتیکی هستند که چندان ضرورتی برای سلول ندارند و تنها برخی ویژگی‌ها را به باکتری‌ها می‌دهند که به بقای آنها کمک می‌کند و در صورتیکه پلاسمیدهای سلول حذف شوند ،سلول می‌تواند به زندگی خود ادامه دهد.

همچنین همانند سازی پلاسمیدها ارتباطی با چرخه سلولی وتقسیم سلولی ندارد و پلاسمیدها می‌توانند مستقل از چرخه سلولی به تعداد نامحدود (تعداد را نیاز سلول و شرایط محیطی تعیین می‌کند) تکثیر شوند. در هر سلول ممکن است چندین پلاسمید مشابه وجود داشته باشد. در صورتیکه کروموزوم‌ها بسیار برای سلول حیاتی هستند و درصورت حذف هر یک ازکروموزوم‌ها، سلول خواهد مرد.

تعداد دقیق کروموزوم‌ها بسیار برای تعادل ژنتیکی سلولضروری است حتی اگر یکی از کروموزوم‌های همولوگ حذف شوند این تعادل بهم خواهد خورد. همانند سازی کروموزوم‌ها دقیقاً منطبق با چرخه سلولی است و در هر چرخه سلولی فقط یک با ر همانند سازی می‌کنند.

[ ۱۳۸۸/۱٢/۱۳ ] [ ۱٢:٠۱ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب