به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

تکنیک انگشت نگاری ژنتیکی را اولین بار در سال  ۱۹۸۵پروفسور سر آلک جفری از دانشگاه لستر انگلیس ابداع کرد.
وی متوجه شد نواحی و نقاطی روی دی ان آ افراد وجود دارد که می‌تواند کلیه اطلاعات بیولوژیکی و حیاتی انسانها را انتقال دهد.
خرم خورشید با اشاره به سابقه همکاری خود با جفری گفت: این نواحی دی ان آ در افراد مختلف متفاوت است و از سه میلیارد جزء تشکیل شده که پشت سر هم قرار دارد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه فناوری های نوین پزشکی (ابن سینا) ، افزود: از کل این جزء‌ها حدود یک و نیم تا دو درصد ژنها هستند. در ۹۸ درصد باقی مانده هنوز فعالیت خاص و شناخته شده‌ای وجود ندارد که در عین حال در همین ۹۸ درصد تکه‌هایی هست که در افراد مختلف بسیار متفاوت است.

به گفته این متخصص ژنتیک اگر تعدادی از این نواحی تکراری در چندین ناحیه مختلف با هم مقایسه شود اطلاعاتی را نشان می‌دهد که بیانگر هویت افراد و نشان‌دهنده نسبت بین افراد هم است. به این نقاط تکراری که در دی ان آ افراد وجود دارد مارکرها ژنتیکی Genetics markers گفته می‌شود.

خرم خورشید تصریح کرد: این نواحی تکراری نه تنها در تعیین هویت ژنتیکی افراد کاربرد دارد بلکه در مسایل حقوقی و قانونی کاراریی‌های فراوانی دارد و از همین رو آن را اثر انگشت ژنتیکی یا Genetic fingerprintنامیده اند.

* چگونگی شناسایی جسد افرادی که در سوانح از جان خود را از دست می دهند.

در این قبیل حوادث، به دلیل وجود آگاهی از اسامی مسافران، خانواده‌های آنان شناسایی می‌شود و پس از مراجعه خانواده ها، از اعضای خانواده شامل پدر، مادر، فرزند، خواهر و برادر نمونه دی ان‌ای گرفته شده و پروفایل ژنتیکی یا مارکر ژنتیکی آنها مشخص می‌شود .
پس از این مرحله ، اطلاعات ژنتیکی به جای مانده از بقایای اجساد هم گرفته می‌شود و در نهایت با مقایسه پروفایل‌های تهیه شده از دی ان ای خانواده‌ها ، هویت اجساد شناسایی می‌شود.

خرم خورشید در توضیح چگونگی شناسایی قربانیان حوادث و استفاده از تکنیک انگشت نگاری ژنتیکی افزود: در حوادثی که جسد به شدت از بین می‌رود ، با استفاده از کوچکترین بافت و سلول باقی مانده حتی یک تار مو می‌توان اطلاعات ژنتیکی افراد را استخراج و هویت ژنتیکی او را مشخص کرد.

وی افزود: با خارج کردن دی ان آ فرد از همان مقدار کم باقی مانده و مقایسه آن با دی ان‌ آ خانواده‌های قربانیان، شناسایی کامل صورت می‌گیرد که روشی بسیار سریع و دقیق و صد در صد قابل اعتماد است.

این نوع شناسایی افراد در هر نوع حادثه‌ای و در حوادث کشتار جمعی و سیل و زلزله ، طوفان و سونامی که ممکن است شمار زیادی از افراد جان خود را از دست بدهند امکان پذیر است.

هم اکنون در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان ، اطلاعات ژنتیکی تمامی مجرمین تهیه شده و پروفایل آنها طراحی شده است.
اگر یک بانک اطلاعاتی که اطلاعات ژنتیکی تمامی مجرمین در آن ثبت شود و به عبارتی پروفایل ژنتیکی آنها تهیه شده باشد با مقایسه اطلاعات به دست آمده سرعت عمل تشخیص مجرمین بالا می‌رود.

[ ] [ ] [ مدیر ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب