به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

اپیلاسیون یکی از راههای از بین بردن موهای زائد و ناخواسته می باشد. در این روش موهای زائد از ریشه کنده می شوند.

مومک داغ:

پیلاسیون با استفاده از موم داغ رایج ترین روش از بین بردن موهای زائد در بین مردم می باشد. ابتدا موم را روی حرارت قرار داده تا به حالت مایع درآید سپس بوسیله یک کارتک روی پوست در جهت رویش موی بدن بمالید . بعد با استفاده از یک تکه پارچه یا نوار گاز استریل موها و موم را در جهت رشد مو از روی پوست پاک کنید. این کار بهداشتی است چرا که وسایل و مواد آن بهداشتی می باشد.
موها بین ۴-۶ هفته بعد دوباره خواهند رویید. فقط باید قبل از مومک انداختن حتما از لوسیون ها و یا کرمهای سفت کننده و تقویت کننده برای پر کردن منافذ خالی شده بر روی پوست استفاده کنید.
این روش از بین بردن موهای زائد برای پاها، خطوط لباس شنا -مایو، زیر بغل ها و بازوها مناسب می باشد.

مومک سرد:

موم سرد بر روی نوارهای از پیش آماده مالیده شده اند که می توانند مستقیما بر روی پوست چسبانده شوند. مو به موم سرد روی نوار می چسبد و با یک حرکت سریع از روی پوست جدا می شود. موم سرد به عنوان موم فارسی Persian Waxing نیز شناخته شده است. این کار در منزل توسط اکثر مردم انجام می شود.

  منبع: بزرگترین مرجع آرایشی و بهداشتی ایران

[ ۱۳۸٩/۸/٢ ] [ ۱٢:۱۳ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

موم انداختن، روشی موقت برای برداشتن موهاست که سبب کندن موها از ریشه می‌شود. موهای جدید بعد از گذشت ۲ تا ۸ هفته شروع به رویش مجدد می‌کنند. می‌گویند اگر از موم انداختن برای چند سال متمادی استفاده شود موهای ضخیم به تدریج نازک‌تر شده و تراکم‌شان کمتر می‌شود. با دکتر مریم یوسفی درباره همین روش و خطرات و مزایای پوستی آن به گفتگو نشسته‌ایم.

بهترین روش برای موم انداختن چیست؟

موم انداختن به این صورت انجام می‌شود که یک لایه نازک از موم گرم روی پوست مالیده شده و سپس یک پارچه، کاغذ یا زرورق روی آن قرار می‌گیرد و بعد از مالش در جهت خلاف رویش موها از سطح پوست برداشته می‌شود. به این روش «استریپ ‌واکس» گفته می‌شود و در مقابلش «هارد واکس» وجود دارد که در این روش از لایه ضخیم‌تری از موم استفاده می‌شود (نه از پارچه) و برای افرادی که پوست حساسی دارند مناسب‌تر است.

بهتر است موهای کدام بخش‌های بدن را موم بیندازیم؟

مناطق شایعی هست که موم انداختن برای آنها انجام می‌شود: اندام فوقانی، زیربغل، کشاله‌ران، اندام تحتانی، تنه‌ و ناحیه تناسلی.توصیه می‌شود موم انداختن در مناطق زیربغل، کشاله‌ران و ناحیه تناسلی به دلیل اینکه موهای ضخیم و پرپشتی دارند به دلیل عوارض احتمالی بعدی و تحریک غدد لنفاوی منطقه‌ای، استفاده نشود. در داخل گوش، داخل بینی، مژه، پلک، ناحیه تناسلی آقایان و نوک پستان نیز نباید از موم استفاده شود. جدیدا انواع خاصی از موم به بازار آمده که می‌توان از آن دسته به موم جلبک دریایی اشاره نمودکه اگر چه پایه دریایی دارد ولی به هر حال عوارضی مشابه با روش مرسوم موم انداختن و احتمال انتقال عوامل بیماری‌زای جلبکی دارد و چه عوارضی دارد؟

درد، سوختگی با موم داغ، حساسیت تماسی با موم یا پارچه، انتقال عوامل بیماری‌زا، فولیکولیت و سودوفولیکولیت، خون‌ریزی و کبودی، کهیر، پارگی پوست، برآمدگی‌های قرمز در سطح پوست، فرو رفتن موها به داخل پوست و تغییررنگ قهوه‌ای در محل رویش موها.
و چطور عوارضش را کم کنیم؟

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/۸/٢ ] [ ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

امروزه در بسیاری از داروخانه‌ها برگ‌های گیاه آلوئه‌ورا را می‌بینیم که تبلیغات زیادی برای استفاده از آن می‌شود؛ مثلا می‌گویند که این گیاه ضد جوش و ضد آکنه است؛ برطرف‌کننده چین و چروک پوست است، شفاف‌کننده و جوان‌کننده و آب‌رسان قوی پوست است و از بروز تورم و خارش پوستی جلوگیری می‌کند.

شاداب‌کننده و برطرف‌کننده لک و کک و مک نیز از دیگر صفاتی است که به این گیاه نسبت داده می‌شود. در بسیاری از سوختگی‌ها کاربرد دارد و دارای انواع ویتامین‌های B1، B2، B6، C است و همه می‌توانند با ایجاد برش روی آن پس از خروج شهد و شیره‌اش آن را روی پوست استفاده کنند و از خواص آن بهره‌مند شوند.

اما اگرچه گیاه آلوئه یا آلوئه‌ورا یا همان شاخ‌بزی حاوی مشتقات هیدروکسی آنتراسن و ویتامین A، B و C است و از جمله خواص دیگر این گیاه، ضدورم بودن، ضدمیکروب بودن، التیام‌‌بخش بودن و ضدآفتاب و ضدسوختگی بودن آن است اما استفاده از گیاهانی از این دست و استفاده از ساقه و شیره آنها به صورت کِرِم ممکن است با عوارض ناخواسته‌ای مانند تحریکات پوستی و حساسیت‌های پوستی و تیره شدن پوست همراه باشد؛ آن‌چنان که ما در مطب با بسیاری از این عوارض روبه‌رو هستیم.

بعضی‌ها این گیاهان را تهیه کرده و در منزل، شیره‌اش را روی پوست خود استعمال می‌کنند؛ در حالی که در شرایط آزمایشگاهی مواد مفید این گیاهان استخراج می‌شود و پس از بررسی‌هایی که از سوی متخصصان به عمل می‌آید، به مواد آرایشی و بهداشتی اضافه می‌شود و پس از اینکه از سوی وزارت بهداشت به تایید رسید، به بازار عرضه می‌شود.

بنابراین استفاده از این گیاهان به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. بسیاری از افراد از این گیاهان تحت تاثیر تبلیغات استفاده کرده و سپس نه تنها از خواص مفیده آنها بهره‌مند نمی‌شوند بلکه دچار عوارضی می‌شوند که بعضا بسیار جدی بوده و برای پوست مشکل‌ساز می‌شوند، استفاده از این مواد ممنوع است، مگر اینکه مجوز آن توسط وزارت بهداشت به صورت برچسب روی آنها باشد. یک گیاه می‌تواند ترکیبات متعددی داشته باشد که ممکن است یکی از آنها برای پوست مفید باشد وبقیه به پوست آسیب برسانند.

بنابراین همه، مخصوصا خانم‌ها، باید از خرید گیاهانی که به این صورت فروخته ‌می‌شوند، خودداری کنند. در سال‌های اخیر ژل آلوئه‌ورا به طور وسیع در ساخت محصولات آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار گرفته و محصولات مختلف این گیاه به شکل قرص، کپسول، صابون، شامپو، کِرِم، پماد، ژل، نوشابه‌های خوراکی و کمپوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  منبع: بزرگترین مرجع آرایشی و بهداشتی ایران

[ ۱۳۸٩/۸/٢ ] [ ۱٢:٠٥ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

غیر از مواردی که فرد دارای پوست حساس هست و به هر صورت جوش میزند با رعائت موارد زیر مانع جوش زدن صورت خود بشوید.

قبل از بند انداختن و یا هر نوع روش اپیلاسیون پوست خود را با ضد عفونی کننده ها تمیز کنید.

بعد از انجام اپیلاسیون و یا بند از موادی مانند witch hazel or  tea tree and alovera استفاده کنید. این مواد خونهای به سطح پوست آمده را که باعث گرمی پوست میشوند و صورت جوش میزند را خنک میکند. و قرمزی پوست را کم میکند.

به محلی که اپیلاسیون شده دست نزنید و از کرمهای آرایشی و یا هر نوع مواد دیگر که دارای عطر میباشد برای ٢۴ ساعت استفاده نکنید. برای اینکه منافذ پوست باز هستند وسریع میکروب جذب میکنند ویا منافذ با مواد آرایشی گرفته میشوند.

بعد از ۴٨ ساعت از مواد پیلینگ پوست استفاده کنید تا یک لایه از پوستهای مرده را از پوست بردارد و این همان سطحی است که در مقابل رویش مو مقاومت میکند و تبدیل به جوش میشوند. این کار را هر دفعه که حمام میکنید انجام دهید. خوشبختانه این بار جوش نمیزنید. در اخر نخ بند شما باید تمیز باشد.

اگر با رعائت همه موارد باز جوش زدید بهتر است که به لیزر کردن موی خود فکر کنید که لیزر و الکترولیز یکی از مواردی است که برای اپیلاسون دائم استفاده میشوند و کار ساز هم هستند.

 منبع: بزرگترین مرجع آرایشی و بهداشتی ایران

[ ۱۳۸٩/۸/٢ ] [ ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی پژوهشگاه «رویان» جهاد دانشگاهی، با اشاره به افزایش شانس باروری به روش میکرواینجکشن در صورت مشاهده اسپرم‌ها در بزرگ نمایی بهتر، به دستگاه‌های میکروسکوپی جدیدی اشاره کرد که یک اسپرم را حدود 66 هزار و 600 برابر بزرگ می‌کند.

دکتر محمدحسین نصر اصفهانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، واحد علوم پزشکی ایران، با اشاره به دغدغه محققان برای انتخاب بهترین اسپرم به منظور تزریق در داخل تخمک به روش میکرواینجکشن و روش نوین انتخاب اسپرمی که خود به جشنواره رویان ارایه کرده، گفت: محققان دیگر در دنیا نیز به دنبال روش‌های نوینی در رابطه با انتخاب اسپرم هستند، چنانچه هم‌اکنون دستگاه‌های میکروسکوپی‌ وجود دارند که حدود 66 هزار و 600 برابر یک اسپرم را بدون تحت تاثیر قرار دادن، بزرگ می‌کنند.

برنده گروه جنین شناسی امسال جشنواره «رویان» با بیان این‌که به تعداد تخمک‌ها، اسپرم مناسب نیاز داریم؛ گفت: هرچه کیفیت اسپرم مناسب‌تر باشد، شانس باروری بهبود می‌یابد.

این جنین شناس ادامه داد: چنانچه بتوانیم اسپرم‌ها را در بزرگ نمایی بالاتری مشاهده و برای «میکرواینجکشن» استفاده کنیم، شانس حاملگی بالا می‌رود.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه «رویان» خاطرنشان کرد: درکل روش‌های نوین انتخاب اسپرم در نازایی -که چندین روش در دنیا در حال ارایه است- شانس باروری و حاملگی را افزایش می‌دهند.

رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی پژوهشگاه «رویان» جهاد دانشگاهی، با اشاره به روش‌های "آی وی اف" و "میکرواینجکشن" ( آی سی اس آی) به عنوان درمان‌هایی که به صورت روتین و روزمره در مراکز نازایی انجام می‌شود، در مورد این روش‌ها گفت: در روش اول تخمک گرفته می‌شود و اسپرم، به امید انجام لقاح و باروری توسط خود اسپرم، در محیط آزمایشگاه در مجاورت تخمک گذاشته می‌شود و در روش دوم یک اسپرم توسط سوزن‌های بسیار سر باریک و نازک به قطر 4 میکرومتر یا یک بیستم قطر مو به داخل تخمک تزریق می‌شود، بنابراین قسمت اعظم لقاح توسط متخصص جنین شناسی در آزمایشگاه صورت می‌گیرد.

[ ۱۳۸٩/۸/۱ ] [ ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

این پروتئین در جذب آهن در دستگاه گوارش نقش مهمی را ایفا می کند و در کشورهایی که برنج غذای غالب می باشد، گزینه مناسبی برای مبارزه با فقر آهن در جیره غذایی محسوب می شود.

لاکتوفرین دومین پروتئین شیر انسانی از نظر فراوانی است و مقدار آن تا حدود یک گرم در هر لیتر شیر می رسد. نقش های فیزیولوژیکی مهمی از جمله قابلیت محافظت در مقابل بیماری های باکتریایی و جذب آهن در دستگاه گوارش به این پروتئین نسبت داده می شود.

ژن لاکتوفرین که در انسان وجود دارد نمی تواند به همان شکل موجود در برنج تظاهر داشته باشد. بنابراین نوع مصنوعی آن از طریق بهینه سازی همسانه های آن به نحوی که برای تظاهر در برنج کارایی کافی داشته باشد، تهیه شده و سپس به گیاه برنج منتقل گردیده است. گیاهان تراریخته حاصل، از نظر تولید لاکتوفرین و میزان آهن و گلیکولیزه شدن پروتئین در بذر، مورد مطالعه قرار گرفتند. تظاهر پروتئین انسانی در بذر، به میزان بیش از یک درصد کل پروتئین بذر از طریق آنالیز وسترن نشان داده شده اما این پروتئین در برگ ها تظاهر نداشته است. در برخی از لاین های تراریخته میزان آهن بذر تا سه برابر حد طبیعی آن افزایش نشان داده است. نتایج این تحقیقات ازآن جنبه حایز اهمیت است که بسیاری از مصرف کنندگان برنج در کشورهای جنوب شرقی آسیا از محروم ترین اقشار هستند و به ویژه در زنان باردار کمبود آهن مشکلات حادی را به وجود آورده است و در صورت تولید تجاری این محصول، نیاز غذایی به آهن با تغذیه از برنج تامین خواهد شد.

[ ۱۳۸٩/۸/۱ ] [ ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

پژوهشگران دریافتند بچه موشهایی که فاقد یک پروتیین مهم مغزی به دنیا آمدند چار علایم وسواس شدند و وقتی با داروهای ضد اضطراب تحت درمان قرار گرفتند این علایم در آنها ناپدید شد.

موشهای فاقد ژن   SAPAP3 آنقدر صورت خود را مالیدند تا دچار خونریزی شد. مشخصه دیگر این موشها دوری گزیدن از فضاهای روشن و باز بود.گوپینگ فنگ متخصص ژنتیک مولکولی در مرکز پزشکی دانشگاه دوک می‌گوید به عقیده ما این حیوانات نمی‌توانند جلوی این رفتار خود را بگیرند. این یافته‌ها در مجله نیچر منتشر شده است.

این رفتارها نظیر اختلال وسواسی  OCDدر انسان است.

مشخصه این اختلال اضطرابی افکار مخل و رفتارهای وسواسی مانند شستشوی مکرر دستها است که زندگی روزمره را مختل می‌کند. دو درصد جمعیت جهان دچار وسواس هستند.

محققان تحقیقات خود را بر عملکرد پروتیینی که ژن   SAPAP3 می‌سازد معطوف کردند. آنها موشهای فاقد این ژن پرورش دادند.

در ابتدا این موشها ظاهری طبیعی داشتند ، اما بعد از چهار تا شش هفته تکه‌های بی‌مو در صورتشان پدیدار شد. تصاویر ویدیویی گرفته شده از این حیوانات نشان از تمیز کردن وسواسی موشها داشت.

آزمایشهای بعدی نشان داد این حیوانات دچار اضطراب مفرط هستند.

هنگامی که آنها در یک جعبه تاریک قرار داده شدند که دری به سوی فضاهای باز و روشن داشت موشهای طبیعی از جعبه خارج شدند، اما موشهای فاقد این پروتیین داخل جعبه ماندند. این حیوانات احساس می‌کنند فضاهای روشن مخاطره آمیزترند. این رفتار شواهد دیگری در مورد افزایش اضطراب در حیوانات نشان می‌دهد.

هنگامی که ژن مفقود شده وارد بدن حیوان شد، موش رفتار طبیعی پیدا کرد.

داروی Fluoxetineعلایم این حیوانات را تسکین بخشید. این دارو یک داروی ضد اضطراب است که شرکت الی لیلی با نام تجاری پروزاک برای درمان علایم وسواس در انسانها عرضه می‌کند.

این مطالعه اولین تحقیقی است که نشان می‌دهد نقص در بخشی از مغز می‌تواند باعث بروز علایم وسواس شود.

ژن   SAPAP3جزو خانواده پروتیین‌هایی است که ماده انتقال‌دهنده عصبی یا ماده شیمیایی گلوتامات پیام رسان را تنظیم می‌کند. فنگ معتقد است این ماده می‌تواند هدف مفیدی برای شرکتهای داروسازی باشد که به دنبال ساخت داروهای اختلالات اضطرابی هستند.

 به نقل ازخبرگزاری رویترز از شیکاگو

[ ۱۳۸٩/۸/۱ ] [ ۱۱:٤٧ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

روش های مختلفی برای تشخیص زعفران تقلبی وجود دارد که دو روش ساده آن به شرح زیر است:

روش اول: به چند میلی گرم پودر زعفران، دو یا سه قطره اسید سولفوریک غلیظ در یک شیشه ساعتی اضافه می کنیم . در این صورت زعفران ابتدا به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و پس از مدت کمی ، به رنگ قرمز مایل به بنفش مبدل می شود. این آزمایش به طور کامل اختصاصی نبوده و مربوط به موادی است (مانند زعفران) که دارای ترکیبات کاروتنوئیدی (موادی دارای رنگ های زرد یا نارنجی) هستند.

روش دوم: چند میلی گرم پودر زعفران را در یک شیشه ساعت قرار داده و به آن یک قطره اسید فسفومولیبدیک / سولفوریک اضافه کرده و آن را کمی می ساییم.پس از آن، مخلوط را زیر میکروسکوپ قرار داده و با بزرگ نمایی ۱۰۰ملاحظه می کنیم. بعد از حداکثر یک دقیقه ، تکه های پودر به رنگ آبی مبدل شده و از اطراف، تکه ها با هاله ای از رنگ آبی احاطه می شود.

[ ۱۳۸٩/۸/۱ ] [ ۱۱:۳٩ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

زعفران

گیاهی دارویی و صنعتی است. گل زعفران که به بخش کلاله و یا قرمزی آن سر ریشه می‌گویند در ابتدای برداشت به رنگ قرمز روشن است ولی به مرور به رنگ قرمز تیره‌رنگ تبدیل می‌شود. تازه آن از عطر خوش طعمی برخوردار است و به غذاها طعم و لذت خاصی می‌دهد. برای کشاورزان در خراسان، زعفران (طلای سرخ) درآمد اصلی است. گیاهی که تنها دو بار در اول آبان‌ماه (قبل از محصول‌دهی) و اوایل آذرماه (در پایان محصول‌دهی)، به آب نیاز دارد و تا بهار، آب باران و برف برای آن کافی است. کاشت، داشت و برداشت آن فرصت‌های فراوان شغلی به وجود می‌آورد، حمل و نقل آن گران تمام نمی‌شود و توان ارزآوری دارد. از آماری که به گونه‌ای نه چندان دقیق درباره زعفران و زعفران‌کاران ایران منتشر می‌شود، چنین بر می‌آید که بیشتر از صد هزار خانوار، به ویژه در شهرستان‌های تربت حیدریه، قائن، فردوس، سرایان، گناباد و بیرجند در استان‌های خراسان جنوبی و رضوی، از این محصول روزگار می‌گذرانند. از ۲۳۰ تن زعفرانی که هر سال در جهان تولید می‌شود، حدود ۱۷۰ تن آن در خراسان به دست می‌آید و بقیه عمدتاً در اسپانیا، یونان، مراکش، هند و افغانستان تولید می‌شود.

صادرات

۷۵ تا ۸۰ درصد زعفران ایران صادر می‌شود و حدود ۵۰ میلیون دلار برای کشور ارزآوری می‌کند. بخش عمده صادرات زعفران ایران به صورت فله‌ای به بهای هر کیلو ۴۰۰ دلار راهی اسپانیا و امارات عربی متحده می‌شود و از آنجا، در بسته‌بندی‌های کوچک و مدرن، به بهای هر کیلو ۱۲۰۰ دلار راه بازار‌های غربی را در پیش می‌گیرد. به بیان دیگر با توجه به نبود زیربنا‌های صادراتی و تکنولوژی بسته بندی، حاصل تلاش زعفران‌کاران خراسان، عمدتاً به جیب دلالان اسپانیایی و اماراتی ریخته می‌شود. در مجموع بر پایه گزارش‌های انتشار یافته، رغبت کشاورزان خراسان به کشت زعفران رو به کاهش گذاشته که مهم‌ترین عامل آن ضعف بهای این کالا طی چند سال گذشته‌است. با این حال، پس از سال‌ها رکود، در سال ۱۳۸۵، قیمت زعفران به صورت چشمگیری افزایش یافت.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/۸/۱ ] [ ۱۱:۳٤ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب