به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

کلون کردن (دانش شبیه سازی):

کلون کردن به معنی تکثیر غیرجنسی است. کلونینگ از طریق مهندسی ژنتیک در گیاهان، حیوانات و باکتری ها برای تولید انبوه با کیفیت خاص انجام می گیرد.

دانش شبیه سازی همانند سایر فناوری ها دانشی خنثی است، به این معنی که شبیه سازی مانند چاقویی تیز و برنده است، چاقویی که می تواند ابزار جنایت باشد یا ابزاری مفید برای کارهایی سودمند. با وجود این شبیه سازی برخلاف دورنمای منفی که برای آن تصور می شود، قابلیت های مثبت فراوانی دارد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٩ ] [ ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

انتقال مستقیم ژن به عنوان یک روش ساده و موثر برای فرستادن دی ان ای ی خارجی به ژنومهای گیاهی به اثبات رسیده استیکی از زیر گروهای این تکنیک الکتروپوراسیون است

الکتروپوراسیون فرایندی است که در طی آن از پالسهای یک میدان الکتریکی قویبرای نفوذ پذیری قابل برگشت غشای سلولها، به منظور تسهیل در جذب مولکولهای بزرگی همچون در ان ای ،استفاده میشوددر این روش از یک شدت میدان اولیه نسبتا زیاد(١/۵-١ کیلو ولت) با کاپاسیته کم و بنابراین یک مدت زمان تخریب کوتاه استفاده می شود در این روش نمونه ای از پروتوپلاستها در اتاقک الکتروپوراتور در معرض پالسهایی با ولتاژ کم و زیاد قرار می گیرد شکل اتاقک به صورت سیلندر است و فاصله بین دو الکترود استیل که به صورت موازی قرار گرفته اند یک سانتی متر می باشد پالس به وسیله خالی شدن یک خازن به سلول اعمال می شود

مدتهای مدیدی است که از الکتروپوراسیون برای تراریختی پروتوپلاستها استفاده می شود اخیرا شرایط طوری استاندارد شده است که می توان مولکولهای Dدی ان ای را به درون سلولهای سالم چغندر قند و برنج که هنوز توسط دیواره سلولی احاطه شده اند، منتقل نمود علاوه بر این، قابلیت تراریختی سلولها یا بافتهای گیاهی سالم، به پیش تیمار آن سلولها یا بافتهایی که قرار است تراریخت شوند، بستگی دارد این پیش تیمارها با ایجاد زخمهای مکانیکی و یا با تیمار سلولها و بافتها با محلولهای هیپوتونیک و یا محتوی آنزیم( مثلا ماسروزیم ٣%) اعمال می شوند

[ ۱۳۸٩/٢/٢٩ ] [ ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

یک اختلال ژنتیکی نادر است که یک نفر از هر ده هزار نفر را مبتلا می سازد و  وابسته به یک نژاد خاص و جنس خاص نیست. سندرم مارفان به علت نقص یا موتاسیون در ژنی که تعیین کننده ساختمان فیبریلین است ایجاد می گردد. فیبریلین پروتئینی است که نقش مهمی در بافتهای پیوندی دارد. فرد مبتلا به این سندرم از بدو تولد به این سندرم مبتلا است. ممکن است این سندرم تا سال ها تشخیص داده نشود. اگر چه سندرم مارفان بعلت موتاسیون در ژن کروموزوم 15 رخ می دهد. اما نحوه بیان این ژن موتاسیون یافته در افراد مختلف متفاوت است. دانشمندان هنوز نتوانسته اند چگونگی این روند را بیان کنند. ژن موتاسیون یافته از نسلی به نسل دیگر قابل انتقال است. سندرم مارفان از پدر و مادر مبتلا قابل انتقال است. اما این سندرم در افرادی که والدین شان بیمار نبوده اند نیز مشاهده شده است که این رویداد به علت موتاسیون خودبخودی رخ می دهد.

برای مشاهذه ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢۸ ] [ ٢:۱٠ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

شاید به جرات بتوان گفت گیاه آلوئه ورا در حال حاضر مهمترین گیاه دارویی در سطح جهان است که به ملکه گیاهان دارویی معروف می باشد. این لقب بی علت نیست زیرا در ژل و شیرابه آن خواص زیادی وجود دارد.قسمتهای مختلف این گیاه امروزه درچند نوع دارو و طیف وسیعی از فراورده های بهداشتی، آرایشی و حتی غذایی استفاده می شود. اولین اشارات به گیاه آلوئه ورا مربوط به چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح است که غار نوشته ها و کنده کاری روی ظروف در معابد باستانی مصر کشف شده است و نشان میدهد مصریان باستان برای حضور در مراسم پس از مرگ یک فرعون می بایست تحفه ای از برگهای آلوئه ورا را تقدیم می کردند. ارسطو از طرفداران آلوئه ورا بود و در سال 333 قبل از میلاد، اسکندر را مجبور به فتح جزیره سوکوترا در اقیانوس هند کرد تا به ذخایر آلوئه ورای آن، که معتقد بود در درمان زخم های سربازان مفید است دسترسی پیدا کند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٧ ] [ ۱٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

با عرض سلام خدمت اساتید و دانشجویان محترم

فرا رسیدن شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها را به یکایک هموطنان مسلمان تسلیت می گوییم.

با تشکر

مدیریت مرکز

[ ۱۳۸٩/٢/٢٧ ] [ ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

تئوری آزمایش:

مگس میوه یا مگس سرکه با نام عملی Drosophila melanogaster اغلب به عنوان یک نمونه آزمایشگاهی و تحقیقاتی در آزمایشگاه ژنتیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این دلیل که این مگسها کوچک هستند و چرخه تولید مثلی آنها کوتاه است و نگهداری آنها نیز آسان است.

در این پروژه شما چرخه عمومی زندگی مگس میوه را مشاهده خواهید کرد. زمان هر مرحله دگردیسی مشخص می‌شود و آثار دما روی این زمانها تعیین خواهد شد. شما می‌توانید شرایط محیطی مطلوب برای رشد و نمو مگس میوه و درصد تولید نر و ماده را در هر نسل تعیین کنید.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٥ ] [ ٦:۱۳ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

با وارد کردن ژن تارعنکبوت به سیب زمینی و توتون, این گیاهان قادر به تولید مقدار قابل توجهی تار عنکبوت در بافتهای خود خواهند شد. اگر الیاف تولیدی از این روش قابل ریسیدن باشد, میتوان از آن برای تولید الیاف پرقدرت و همچنین الیاف قابل تجزیه و غیرسمی استفاده کرد.

"اودو کنراد" و همکاران از موسسه تحقیقات گیاهان زراعی و ژنتیک گیاهی, نسخه های مصنوعی از ژن مولد تارعنکبوت گونه Nephila clavipes را به چند گیاه منتقل کرده و مشاهده کردند که بیش از 2% کل پروتئین این گیاهان را تار عنکبوت تشکیل می دهد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٥ ] [ ٦:٠٧ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

آیا می دانید بیماری بتا تالاسمی چیست؟

بیماری بتا تالاسمی نوعی کم خونی ارثی یا ژنتیکی است که از طریق والدین به کودکان منتقل می شود این بیماری به دو صورت خفیف (مینور) و شدید (ماژور) دیده می شود

علائم بیماری بتا تالاسمی شدید

این علائم از ۶ ماهگی به بعد ظاهر می شود که شامل رنگ پریدگی ؛ اختلال خواب ؛ ضعف و بیحالی کودک است

عوارض بیماری بتا تالاسمی شدید

با بزرگتر شدن کودک عوارض بیماری مانند پهن شدن استخوان چهره ؛تغییر چهره بیمار؛ بزرگ شدن کبد و طحال و اختلال رشد ؛ ظاهر می شود. این کودکان بخاطر کم خونی به صورت مداوم به تزریق خون نیاز دارند و چون تزریق مداوم خون باعث افزایش آهن بدن می شود لذا لازم است ماده دفع کننده آهن بنام آمپول دسفرال نیز برای این کودکان تزریق شود

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٥ ] [ ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

چهارچوب مقاله و قواعد مقاله نویسی:

تحقیق و پژوهش از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به جرات میتوان گفت که همه پبشرفت های علمی صنعتی پژوهشی تکنولوژی و جامعه شناسی بر پایه تحقیق و پژوهش استوار است. اصلی ترین و مهمترین شیوه ارائه نتایج یک مطالعه و تحقیق، تهیه مقاله پژوهشی است و محققی در صحنه تولید و انتشار علمی موفق است که بتواند نتایج پژوهش خود را در مجلات معتبر پژوهشی به چاپ برساند. از آنجا که نوشتن صحیح و مناسب یک مقاله یک رکن اساسی برای چاپ مقالات علمی میباشد، در اینجا سعی شده است که به بررسی روش های صحیح نگارش مقالات پژوهشی پرداخته شود. به طور کلی هر مقاله پژ وهشی شامل اجزای اصلی زیر است:
    عنوان
    نام نویسنده یا نویسندگان
    اطلاعات تماس
    چکیده
    واژگان کلیدی
    مقدمه
    مبانی نظری تحقیق
    روش تحقیق
    یافته های تحقیق
    بحث و نتیجه گیری
    فهرست منابع

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٥ ] [ ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

با وارد کردن ژن تارعنکبوت به سیب زمینی و توتون, این گیاهان قادر به تولید مقدار قابل توجهی تار عنکبوت در بافتهای خود خواهند شد. اگر الیاف تولیدی از این روش قابل ریسیدن باشد, میتوان از آن برای تولید الیاف پرقدرت و همچنین الیاف قابل تجزیه و غیرسمی استفاده کرد.
"اودو کنراد" و همکاران از موسسه تحقیقات گیاهان زراعی و ژنتیک گیاهی, نسخه های مصنوعی از ژن مولد تارعنکبوت گونه
Nephila clavipes را به چند گیاه منتقل کرده و مشاهده کردند که بیش از 2% کل پروتئین این گیاهان را تار عنکبوت تشکیل می دهد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢۳ ] [ ٩:۱۳ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

با بهره گیری از تکنولوژی مدرن، بشر امکان تولید انواع مختلف فرآورده های سویا را با طعم های متفاوت دارد. با توجه به فواید سویا در حفظ سلامتی بدن، حداقل برای یک بار هم که شده، آن را امتحان کنید

پروتئین سویا در بعضی مواد غذایی به وفور یافت می شود که ما آنها را برای شما نام می بریم

شیر سویا

از خیس کردن دانه های لوبیای سویا در آب و خرد کردن و فشار دادن سویاهای خیس خورده ، مایعی بدست می آید که شیرسویا نام دارد. حالتی چرب و خامه ای دارد و به آن طعم های مختلفی از جمله طعم میوه می افزایند.   برای کسانی که توانایی هضم لاکتوز قند شیر را ندارند و نمی توانند شیر بنوشند، شیرسویا بهترین جایگزین است

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢۳ ] [ ٩:٠٩ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

تقسیم بندی علف‌های هرز از روی خصوصیات ساقه:

علفی‌ها

بوته‌ای‌ها

درختچه‌ای‌ها

شبه درختچه‌ای یا خشبی‌ها

شبه درختی‌ها و درختان

تقسیم بندی ساقه از روی محیط زندگی:

ساقه گیاهان دولپه‌ای علفی

ساقه گیاهان تک لپه‌ای

ساقه‌های تغییر شکل یافته
ساقه‌های هوایی خزنده
ساقه‌های زیرزمینی 
ساقه‌های پیچان یا پیچکها
ساقه‌های برگ نما 
ساقه‌های گوشتی 
ساقه‌های خارنما

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢۳ ] [ ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

دکتر محمد جعفر ملکوتی:

متولد 1326 مدارک لیسانس و فوق لیسانس و دکترای خود را به ترتیب از دانشگاههای شهید چمران اهواز ( 1349 ) ، دانشگاه تهران ( 1353) و نبراسکای آمریکا ( 1356 ) با درجه عالی دریافت کردند. ایشان تا سال 1362 در دانشکده کشاورزی زنجان و از سال 1362 تاکنون در دانشگاه ترتیب مدرس تهران مشغول به تدریس و تحقیق می باشد.در سال 1375 استاد ممتاز کشور شدند و از سال 1375 با حفظ سمت ، سرپرست موسسه تحقیقات خاک و آب و مشاور وزیر جهاد کشاورزی در امر تولید و مصرف بهینه کودها می باشد. وی در سال 1376 با عنایت به صرفه جویی بیش از 100 میلیون دلاری از محل کاهش مصرف کودهای فسفاته و طرح ضرورت همگانی کردن مصرف بهینه کود، موفق به دریافت نشان لیاقت درجه سه در کار تولید از رییس جمهور محترم گردید. وی مصرف سولفات فسفری را در محصولات کشاورزی و انسان همگانی نمود و ثابت کرد که در محصولات کشاورزی و در نهایت دام و انسان در کشور غلظت روی ( ZN ) بسیار پایین می باشد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٢ ] [ ۱۱:٥۸ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

یکی از کشفیات مهمی که در پیشرفت مهندسی ژنتیک نقش مهمی داشت و تولید DNA نوترکیب را ممکن ساخت شناخت آنزیم‌های محدود کننده بود. اولین آنزیم محدودکننده در 1950 کشف گردید. این آنزیم‌ها وسیله‌ی دفاعی باکتری‌ها در مقابل باکتریوفاژها می‌باشند و آنها را با مکانیسمی تحت عنوان «محدود کردن کنترل شده‌ی میزبان» (host controlling restriction ) از ابتلا به عفونت‌های باکتریوفاژی مصون می‌دارد.  

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٢ ] [ ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

سلولهای باکتری مانند باکتری اشرشیا کلی به هیچ وجه تنها سلول میزبان مهندسی ژنتیک نیستند. مخمرها موجودات یوکاریوتی هستند که بخصوص برای اینکار مناسب می‌باشند. همانند باکتری اشرشیاکلی ، ژنتیک مخمر به خوبی شناخته شده است. ژنومی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد Saccharomyces Cerevisae می‌باشد که تنها دارای جفت باز بوده که ژنوم ساده است و اندازه آن ۴ برابر کروموزوم E.Coliاست. و توالی آن به خوبی شناخته شده است. مخمر میکرو ارگانیزمی است که به سادگی نگهداری شده و در مقیاس بزرگ در آزمایشگاه قابل تکثیر است.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٠ ] [ ۸:٤٠ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

مقدمه:

علفهای هرز به گروهی از گیاهان گفته می‌شود که برخلاف میل ظاهری در مزرعه یا باغ رشد می‌کنند. ممکن است بوته‌هایی از گندم در مزرعه جو دیده شود که به عنوان علف هرز حذف شوند هر چند که ارزش اقتصادی گندم از جو بیشتر باشد. گاها علفهای هرز به دلیل داشتن مقاومت بالا با روشهای معمولی مبارزه از بین نمی‌روند.

اغلب، علفهای هرز با گیاه زراعی همزمانی رسیدن دارند در نتیجه موقع برداشت محصول بذرشان مخلوط می‌شود و باعث بوجود آمدن مشکلات زیادی می‌شود. آشنا شدن با وسعت خساراتی که از نظر کمی ‌و کیفی علفهای هرز بر محصولات وارد می‌کنند ما را در برنامه ریزی صحیح مبارزه با علفهای هرز مصمم‌تر خواهدکرد. تفاوتی که بین خسارت علفهای هرز با آفات و امراض گیاهی وجود دارد عدم وجود آسیبهای ظاهری به صورت علائم بر روی گیاه مثل آفات و امراض می‌باشد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٢٠ ] [ ۸:۳٤ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

یکی از تفاوت‌‌های آشکار بین ما جانوران و خویشاوندان سبز رنگ دورمان، یعنی گیاهان، میزان جنبش و جابه‌جایی ماست ما پذیرفته‌ایم که هوش را از روی کارها بسنجیم، زیرا کارهایی که انجام می‌دهیم نشان می‌دهند که در مغز ما چه می‌گذرد بنابراین، چون گیاهان خاموش و بی ‌جنبش به چشم می‌آیند و در یک جا ریشه دوانده‌‌اند، زیاد تیز هوش و زرنگ به نظر نمی‌رسند اما گیاهان نیز جنبش دارند و به برانگیزاننده‌های پیرامون خود پاسخ می دهند.

گیاهان با حساسیت چشمگیری دست کم 15 متغیر محیطی گوناگون را پیوسته بررسی می‌کنند آن‌ها می‌توانند این پیام های ورودی را پردازش کنند و با کمک دسته‌ای از مولکول‌ها و راه‌های پیام ‌رسانی، خود را برای پاسخ درست آماده سازند بنابراین، توان محاسبه‌ گری گیاهان بی‌مغز شاید به اندازه‌ی بسیاری از جانوران با مغزی باشد که می‌شناسیم.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٩ ] [ ٩:٥٩ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

گیاهان تراریخت نقاط امیدی از سیستمهای تولید واکسن کم هزینه را نشان میدهند. محققین روشهای مختلفی را برای تولید واکسنهای گیاهی اعمال مینمایند، اما واکسنهای خوراکی که در حال حاضر توسط یک گروه تحقیقاتی به رهبری چارلز آرنتزن از دانشگاه A&M تگزاس در ایالات متحده در حال تولید هستند، احتمالاً ارزانترین نوع میباشند که به راحت - ترین شکل قابل توزیع هستند. ایده حامی واکسنهای خوراکی این است که افراد، بعنوان بخشی از جیره غذایی خود، با خوردن گیاهانی که واکسن را تولید میکنند، دز مورد نیاز خورد را دریافت نمایند. گروه آرنتزن، کار خورد را با هدف تولید واکسنهای خوراکی برای پیشگیری از بیماریهای رودهای همچون وبا و اسهال که توسط باکتریهایی از قبیل E.coli، Shigella و Samonella ایجاد میشوند، شروع کرد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٩ ] [ ٩:٥٥ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

اطلاعات اولیه:

این روش فوق العاده ساده بوده و با استفاده از تغییرات حرارت می‌توان چندین فرآیند را به دنبال همدیگر انجام داد. با این تکنیک می‌توان به عنوان یک روش قدرتمند تشخیص بالینی (Diagnostic)برای وجود موتاسیون‌ها در ژنوم انسانی ، یا برای وارد کردن جهش‌های ویژه به داخل ژن همسانه شده، استفاده کرد.

PCR بطور دستی و با قرار دادن پر زحمت و انتقال لوله‌های آزمایش بین حمام‌های آب دارای دمای لازم ، بوجود آمد. امروزه دستگاههایی بطور تجارتی تهیه می‌شوند که در آنها جایگاههای لوله‌ای با بلوک فلزی حرارت پذیر تعبیه شده است و قابل برنامه ریزی برای تغییر سریع بین دماهای لازم است. π چرخه PCR ،DNA ی مورد نظر را 2 π بار تکثیر می‌کند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٩ ] [ ٩:٤٩ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

کاربرد بیوتکنولوژی در باغبانی

با افزایش جمعیت در دنیا، نیاز به افزایش تولید میوه و سبزى نیز به همان نسبت وجود دارد. چگونه مى توان این نسبت را متوازن نمود و تولیدات باغبانى را با افزایش جمعیت، افزایش داد؟ تکنیک هاى سنتى به نژادى گیاهان، پیشرفت هاى قابل توجهى را در اصلاح ارقام با پتانسیل بالا به وجود آورده اند ولى این تکنیک ها قادر نیستند میزان تولید میوه ها و سبزى ها را نسبت به افزایش تقاضا براى این محصولات در کشورهاى در حال توسعه بالا ببرند. لذا یک نیاز فورى به استفاده از بیوتکنولوژى براى سرعت دادن به توسعه برنامه هاى اجرایى احساس مى شود. ابزارهاى بیوتکنولوژى در تمام برنامه هاى به نژادى محصولات باغبانى با اصلاح ارقام جدید گیاهى، مهیا نمودن مواد مناسب کشت، حشره کش هاى انتخابى موثرتر و کودهایى با کارایى بالاتر، مورد استفاده و نیاز هستند. اکثر میوه ها و سبزى هاى موجود در بازار کشورهاى توسعه یافته، به صورت ژنتیکى دستکارى شده اند. بیوتکنولوژى مدرن، طیف وسیعى از موجودات زنده یا مواد حاصل از میکروارگانیسم ها را در ساختن یا تغییر یک فرآورده جهت اصلاح گیاهان یا حیوانات و یا اصلاح میکروارگانیسم هایى براى کاربردهاى خاص در بر گرفته و مورد استفاده قرار مى دهد. بیوتکنولوژى یک جنبه جدیدى از بیولوژى و علوم کشاورزى است که ابزار و راهکارهاى جدیدى را بر حل مشکلات متفرقه تولید غذا در دنیا مهیا مى سازد. عمده ترین کاربردهاى بیوتکنولوژى جهت اصلاح و بهبود محصولات باغبانى عبارتند از:۱- کشت بافت. ۲- مهندسى ژنتیک. ۳- شناساگرهاى مولکولى. ۴- مارکرهاى مولکولى. ۵- تولید و توسعه میکروب هاى مفید

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۸ ] [ ۸:٤٠ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

چه کسی یا چه سازمانی مسول کنترل مصرف بی رویه از سموم شیمیائی و جوابگوی مخاطرات آن است؟

در طی پنجاه سال گذشته، آفتکشها جزء ضروری دنیای کشاورزی بوده اند. گرچه تقاضا برای تولید و توزیع آفتکش که باعث افزایش بهبود کیفیت و کارایی کشاورزی می شود محرز است. ولی احتمال بکارگیری نابجا و غیر معقول، بسیار زیاد می باشد. یکی از مهمترین نکات سازمان بهداشت جهانی، مسئله آفتکشها می باشد. افزایش جمعیت و بدنبال آن افزایش مصرف مواد غذایی، بویژه محصولات کشاورزی، کشاورزان را بر آن داشته است که میزان محصولات خود را افزایش دهند. افزایش کشت محصولات متعاقباٌ افزایش سموم آفتکش را به همراه داشته است. به دلیل بی توجهی کشاورزان در مصرف سموم، ریزشهای جوی و چندین عامل دیگر سموم کشاورزی وارد آب رودخانه ها و دریاها می شوند. در این خصوص افزایش آگاهی متخصصین و به طور کلی عموم مردم از خطرات ناشی از تماس کوتاه مدت و دراز مدت، شامل سرطانزایی، بیماریهای سیستم عصبی ، تنفسی و زادآوری و ... توجه عموم و دولتمردان را به خود جلب نموده است. امروزه آلودگی محیط زیست به صورت یک مسئله جهانی درآمده است. برای مثال آب یکی از اجزاء تشکیل دهنده مهم در چرخه زندگی محسوب می شود. اهمیت کیفیت، نگهداری و توسعه آن به طور پیوسته در حال افزایش می باشد و سموم دفع آفات نباتی یکی از اصلی ترین آلاینده های آب به حساب می آید.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۸ ] [ ۸:۳٧ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

دانشمندان ژاپنی ماشین دوختی (در ابعاد میکرو) برای دوختن رشته ­های بلند DNA ساختند؛ که در واقع، روشی است منحصر به فرد برای دست­ورزی رشته­های ظریف DNA بدون آنکه شکسته شوند.

اهمیت موضوع زمانی معلوم می گردد که بدانیم، تشخیص بیماریهای ژنتیکی همچون سندروم داون با استفاده از نشانگرهای ژنی (Probe) صورت می گیرد که فقط به رشته­ های به شدت مشابه متصل میشوند. پس از اتصال، محل قرارگیری نشانگر بواسطه فلورسانس معلوم می گردد و این امر به تشخیص مشکل ژنتیکی کمک میکند؛ اما، از آنجا که رشته­ ها به شدت پیچ و تاب می خورند، دتکت (Detect) نشانگرها، معمولا فرآیند دشوار و زمان­بری می باشد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۸ ] [ ۸:٢۱ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

تک لادها Haploids اسپروفیت هایی با تعداد کروموزوم های گامتوفیتی هستند. آن ها با استفاده از کشت گامتوفیت های نر یا ماده در محیط های غذایی می توانند به وجود آیند. کشت بساک برنج برای تولید تک لادها به عنوان یک ابزار زادشناختی و اصلاح نژادی نیرومندی و به طور کلی در اصلاح گیاهان زراعی، جالب ترین پدیده ای است که در آزمایشگاه ابداع شده است. به ویژه هنگامی که این روش همراه با روش های دیگر اصلاح نژاد برای بروز نشانویژگی های مناسب در گیاهان زراعی به کار رود از اهمیت خاصی برخوردار خواهد گردید. اولین بار نی ای زیکی و اونو (١٩۶٨) در ژاپن از کشت بساک برنج مفق به تولید گیاه تک لاد شدند. نی ای زیکی و هیر نیز بعدا از مدت کوتاهی گزارش دادند که گیاهان تک لاد به دلیل این که از دوبرابر شدن کروموزوم هایشان گیاهان دولاد Diploids و جور تخم Homozygous حاصل می شود، برای دانشمندان علم ژنتیک و اصلاح نبات اهمیت ویژه ای یافته است.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٧ ] [ ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

مردم یونان باستان اعتقاد داشتند که می توان مواد را به اجزای ریز تقسیم کرد تا به ذراتی غیر قابل تقسیم رسید. در همین باره دموکریتوس، فیلسوف یونانی برای اولین بار اتم را تعریف کرد. واژه اتم به معنای تقسیم ناپذیر است ومعتقد بود که اتم آخرین مرحله از تقسیمات مواد است. شاید بتوان دموکریتوس را پدر فناوری وعلوم نانو دانست.

نقطه شروع تکنولوژی نانو چندان مشخص نیست شاید بتوان شیشه گران قرون وسطی را از اولین کاربران فناوری نانو دانست. آنها با کمک طلا جامهایی می ساختند که رنگ های بسیار جذابی ایجاد می کرد. استفاده از ذرات طلا در مقیاس نانو سبب می شود این جامها ویژگی های خارق العاده ای پیدا کنند که مردم آن دوران دلیل آن را نمی دانستند. نمونه این جامها در موزه بریتانیا تحت نام جام لیکر گوس وجود دارد، اگر نوری از درون به بیرون بتابد قرمز بوده ولی نور انعکاسی از آن سبز می باشد. فایمن اولین شخصی بود که به مفهم امروزی، بحث نانو را درذهن خود پرورش داد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه ممطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٧ ] [ ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

نتایج یک تحقیق نشان داد زنان چپ دست در مقایسه با زنان راست دست از عمر کوتاه تری برخوردار هستند. بر اساس یک تحقیق که توسط دانشمندان هلندی در اخرین شماره نشریه اپیدمیولژی به چاپ رسید زنان چپ دست به میزان بیشتری در معرض امراضی همچون سرطان و انسداد عروق مغزی قرار دارند. اگرچه در این گزارش امده است هنوز هیچ قطعیتی درباره نتیجه این تحقیقات وجود ندارد اما تحقیقلات مشابه دیگر نیز نشان می دهد زنان چپ دست با اختلالات و بی نظمی های فیزیولوژیک بیشتری مواجه هستند. در این تحقیق که طی ١٣ سال بر روی دوازده هزار و یکصد و هفتاد و هشت زن چپ دست در هلند انجام شده است ، مشخص شد دویست و پنجاه و دو نفر از انها به دلیل سرطان و یا اختلال در سیستم گردش خون جان خود را از دست داده اند که در مقایسه با زنان راست دست با همان میزان پراکندگی ۴٠ درصد بشتر بوده است. بر این اساس هفتاد درصد این زنان چپ دست بر اثر سرطان و ٣٠  درصد دیگر بدلیل اختلال درسیستم گردش خون جان خود را از دست داده اند. همچنین خطر ابتلا ی انها به سرطان روده بزرگ 5 برابر بیشتر از زنان راست دست است.  اگرچه دلایل این موضوع هنوز مشخص نشده است اما این گزارش می افزاید علاوه بر عوامل ژنتیک عوامل محیطی هم می تواند موثر باشد.

[ ۱۳۸٩/٢/۱٧ ] [ ۱٠:٢٠ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

مقدمه:

تکثیر ذره ای، جایگزین مهمی برای شیوه های مرسوم تکثیر گیاه می باشد.

این تکثیر، فرآوری گیاهان را از بخش های خیلی کوچک گیاه، در بر می گیرد (برای مثال : جوانه ها، گره ها، قطعات برگ، قطعات ریشه، و غیره) که بطور ضد عفونی شده (عاری از هر گونه میکروارگانیسم ) در ظرف کشت، در جایی که محیط و مواد غذایی می توانند کنترل شوند، رشد می کنند. گیاهان حاصله، از نظر ژنتیکی، همانند گیاهان والدین می باشند.

در حالی که در آزمایشگاه تحقیقاتی، همچون آنها در کشاورزی، و علم خاک در UNE، ما تجهیزاتی با فناوری خیلی پیشرفته را به کار می بریم تا به فرآوری گیاه، از طریق کشت بافت دست یابیم. این مهم است که در نظر بگیریم که باغبانان زیادی، و علاقمندان به این کار، می توانند ادوات و تجهیزات با فناوری پیشرفته را با القام معمولی خانگی جایگزین کنند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٥ ] [ ٤:٥۳ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

هورمون واژه‌ای است یونانی به معنی محرک که فرآیندهای برنامه ریزی شده ویژه‌ای را در یاخته‌های هدف آغاز می‌کنند

مقدمه:

عوامل بیرونی و درونی در رشد گیاهان موثرند از مهمترین عوامل درونی ، هورمونها و از مهمترین عوامل بیرونی نور و دما را می‌توان نام برد. هورمونها عهده‌دار تنظیم و هماهنگی فرآیندهایی هستند که در نقاط مختلف پیکر گیاهان صورت می‌گیرند. این مواد از ترکیبات آلی هستند که در بافتهای ویژه‌ای ساخته می‌شوند و مستقیما از یاخته‌ای به یاخته دیگر و یا از طریق آوندها در سراسر گیاه انتقال می‌یابند و در محل هدف تاثیر می‌گذارند.

بعضی از هورمونها نیز اثر بازدارندگی دارند. بطور کلی رشد و نمو طبیعی یک گیاه ، بیشتر توسط اعمال متقابل هورمونهای تحریک کننده و بازدارنده تنظیم می‌شود. بعضی از هورمونهای گیاهی محرک رشد هستند، در حالی که هورمونهای دیگری همین فرآیندها را کند می‌کنند یا به تاخیر می‌اندازند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٥ ] [ ٤:٤۱ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

این وسیله پیشرفته مشکلات انتقال ژن از عرض دیواره سلولی را حل کرده است.

تفنگ ژنی در سال 1979 توسط John Stanford در دانشگاه Cornell ساخته شد و روش جدیدی برای آسانتر نمودن انتقال ژن به سلولهای گیاهی که آن زمان از ویروس ها و یا اگروباکتریومپلازمید ‏‏Ti استفاده می شد، مطرح ساخت.
امروزه تفنگ ژنی موارد استفاده متعددی دارد، این وسیله انتقال ژن به باکتری ها، مخمرها، سلولهای پستانداران و مخصوصا سلولهایی که انتقال ژن به آنها غیر ممکن بود را امکان پذیر ساخت. این وسیله بصورت اختصاصی برای انتقال ژن به کلروپلاست بسیار مهم است، زیرا هیچ باکتری یا ویروسی شناخته نشده است تا بتواند کلروپلاست را آلوده نماید. بنابراین برای انتقال ژن خارجی به کلروپلاست این روش بسیار مفید به نظر می رسد.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٥ ] [ ٤:٢۸ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

بیوتکنولوژی‌ کشاورزی:‌

عمده ‌ترین‌ کاربردهای‌ بیوتکنولوژی‌ درکشاورزی‌ را می‌توان‌ به‌ دسته‌های‌ زیر تقسیم‌ کرد:

ایجاد گیاهان‌ مقاوم‌ به‌ حشرات‌ و آفتها

ایجاد گیاهان‌ مقاوم به علف‌کشها

 ایجاد گیاهان‌ مقاوم‌ به‌ بیماریهای‌ ویروسی‌ و قارچی‌

 ایجاد گیاهان‌ مقاوم‌ به‌ شرایط‌ سخت‌ مانند سرما، گرما و شوری‌

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٤ ] [ ٢:۱٧ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

پروتئومیکس بسیار پیچیده‌تر از ژنومیکس است، عمدتا به این خاطر که ژنوم یک ارگانیسم ثابت است*، اما پروتئوم آن از سلولی به سلول دیگر فرق می‌کند.
پروتئومیکس (
proteomics) به معنای بررسی گسترده پروتئین‌ها به خصوص از لحاظ ساختار و کارکرد آنها است.
پروتئین‌ها بخش‌های حیاتی ارگانیسم‌های زنده به شمار می‌روند، چرا که اجزای اصلی مسیرهای فیزیولوژیک و متابوولیک سلول‌اند.

اصطلاح "پروتئومیکس" برای ایجاد کلمه‌ای نظیر ژنومیکس (genomics) - به معنای بررسی‌ ژن‌ها - ساخته شده است. کلمه "پروتئوم" (proteome) آمیزه‌ای از دو کلمه protein و genome است.
پروتئوم به کل مجموعه پروتئین‌ها اطلاق می‌شود،‌ از جمله تغییراتی که در یک مجموعه خاص از پروتئین‌های تولید شده بوسیله یک جاندار یا سیستم ایجاد شده است.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۳ ] [ ۸:٢٢ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

بعد از ۱۱ سپتامبر ؛ ترس آمریکا و دنیا از ترور میکروبی زیادتر و زیادتر شد تا جایی که تحصیل کردن در رشته های بیوتکنولوژی برای دانشجویان کشورهای به قول خودشون شیطانی مانند لبنان ؛ کره شمالی و ایران ممنوع شد. هم اکنون با استفاده از خود این علم می توانند با عوامل تخریبگر آن مبارزه کنند مثلا دانشمندان در حال ساختن دستگاه هایی هستند که بر اساس DNA و Antibody ها کار می کند و به صورت ژتون یا Chips ساخته می شوند و قبل از آنکه میکروب مورد نظر پخش شود؛ اخطار می دهد . بعضی از این دستگا هها قادر به شناسایی بوی میکروبها هستند و یا بوی مواد اضافه کننده ای که از آنها یک سلاح ساخته اند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۳ ] [ ۸:۱٢ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

این شرایط معمولا حاصل از پدیده ی موزاییک ژنتیکی است.موزاییسم پدیده ای هست که در جنس مونث برای صفاتی که بوسیله ژنهایی که روی کروموزوم Xقرار دارند رخ میدهد.

در ارگانیسم های جنس مونث که دارای ژنوتیپ XX هستندیکی از کروموزوم های X در دوره های اولیه تکامل جنینی بصورت کاملا تصادفی  خاموش می شود.بنابراین نیمی از سلول ها واجد کروموزوم X پدری فعال ونیمی از انها کروموزوم X مادری فعال دارند.

 با وجود اینکه ژنهایی روی کروموزم های دیگر(کروموزوم های اتوزومی) قرار دارند که رنگ چشمها را تعیین می کنند ژنهایی هم روی کروموزوم X وجود دارد که روی رنگ چشمها تاثیر میگذارند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۳ ] [ ۱٢:٤٤ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

گروههای خونی آنتی ژنهایی هستند که در سطح گویچه‌های قرمزخون و سلولهای دیگر قرار دارند و از والدین به فرزندان به ارث می‌رسند. گلبولهای قرمز مانند همه سلولهای هسته‌دار بدن واجد اختصاصات آنتی ژنتیکی در سطح خود می‌باشند. این آنتی ژنها، آنتی ژنهای گروه خونی نامیده می‌شوند.

گاهی دیده می‌شود که خون شخصی را به شخص دیگری تزریق می‌کنند خون شخص دهنده در بدن فرد گیرنده لخته می‌کند و رسوب می‌دهد. چگونگی این عمل با انعقاد خون متفاوت است و به وجود گروه‌های خونی مختلف مربوط می‌شود. در سطح خارجی گلبول‌های قرمز افراد دو نوع آنتی ژن از جنس پروتئین وجود دارد که به نامهای A و B معروف هستند. برخی افراد آنتی ژن نوع A و برخی نوعB ، برخی هر دو آنتی ژن A و B را دارا هستند و برخی هیچ یک از آنتی ژنها را ندارند این افراد را به ترتیب در گروه های خونی AB ، B ، A  و O قرار می‌دهند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٢ ] [ ۱۱:٠٤ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

براساس تحقیقات جدید یک جزء ژنتیکی در احساس تنهایی دخالت دارد به طوری که افراد مستعد تنهایی فرآیند تداخل اجتماعی را به گونه‌ای متفاوت طی می‌کنند.
کسب اطلاع در این مورد در مطالعه اثرات رفتار و احساسات بر سلامت و طول عمر حائز اهمیت است.
به گزارش آر.ایکس. پی‌جی، محققان هلندی می‌گویند توارث به شرح علت تنهایی دائمی برخی افراد کمک می‌کند.

یرای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٢ ] [ ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

مگس سرکه یا مگس میوه و یا بهتر بگوییم Drosophila melanogaster مگسی است از زیرراسته مگسهای Brachycera و راسته دو بالان Diptera می‏باشدطول بدن این مکس ٣-۴ میلیمتر وبه رنگ های زرد، قهوه ائی، خاکستری تا سیاه بوده وموی آریستا در شاخک ها پروش بوده وبند سوم شاخک تا حدودی تخم مرغی است. غالبا چشمهای مرکب آن درشت و قرمز رنگ بوده وبالها در حالت استراحت بطور مسطح ودر پشت بدن قرار می‏گیرند فاقد قاشقک بال بوده وبر روی میوه های در حال تخمیر و اطراف خمره های سرکه دیده می‏شود و دارای چهار جفت کروموزوم است، بعد از اینکه عمل لقاح صورت گرفت وزیگوت تشکیل شد، مراحل رشد ونمو رویانی در داخل غشاء های تخم انجام می‏گیرد و سپس لارو از تخم خارج شده و با تغذیه ورشد خود در نهایت به شفیره تبدیل می‏شود. لاروها سفید رنگ و بند بند بدون پا وزواید بدنی و در ناحیه سر قلابهای آرواره ای به رنگ سیاه دیده می‏شوند در این مرحله رشد حشره سریع بوده و غذای فراوان می خورد ولی هنوز بالا ندارد، پس از آن نیز شفیره تکامل پیدا کرده وحشره کامل یا بالغ ظاهر می‏گردد طول مد ت این مراحل تحت تاثیر دمای محیط متغیر است بطوری که در دمای 20 درجه سانتیگراد متوسط دوره تخم و لارو 8 روز است و در دمای 25 درجه این مدت به 5 روز تقلیل می‏ یابد.


برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۱ ] [ ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

بررسی های دقیق بر روی تست های ژنتیکی افراد مشهور جهان نتایج جالبی را از روابط فامیلی میان آنها افشا کرده است که از میان این نتایج می توان به نسبت فامیلی اوباما و سناتور جدید جمهوری خواه اشاره کرد.

آزمایش های DNA که از اواخر دهه ١٩٧٠ تاکنون مورد استفاده قرار می گیرند نشان می دهد که با وجود فاصله های طولانی، همه انسان ها به گونه ای با یکدیگر فامیل به شمار می روند زیرا انسان ها از یک نسل هستند

مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۱ ] [ ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

در درمان انواع ناتوانی های جنسی کندی و سستی نعوظ و... عسل و زنجبیل موثر واقع میشود. مصرف زنجبیل برای هر وعده 5 گرم یک قاشق چایخوری است که باید با یک استکان عسل مخلوط گردد و روزی سه قاشق مربا خوری مصرف شود.

 روش های درمان:

الف:در درمان انواع ناتوانی های جنسی کندی و سستی نعوظ و...... عسل و زنجبیل موثر واقع میشود. مصرف زنجبیل برای هر وعده 5 گرم یک قاشق چایخوری است که باید با یک استکان عسل مخلوط گردد و روزی سه قاشق مربا خوری مصرف شود.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۱ ] [ ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

الگوریتم ژنتیک چیست؟

 (Genetic Algorithm - GA) تکنیک جستجویی در علم رایانه برای یافتن راه‌حل تقریبی برای بهینه‌سازی و مسائل جستجو است. الگوریتم ژنتیک نوع خاصی از الگوریتمهای تکامل است که از تکنیکهای زیست‌شناسی فرگشتی مانند وراثت و جهش استفاده می‌کند.

الگوریتمهای ژنتیک معمولا به عنوان یک شبیه‌ساز کامپیوتر که در آن جمعیت یک نمونه انتزاعی (کروموزومها) از نامزدهای راه‌حل یک مساله بهینه‌سازی به راه حل بهتری منجر شود، پیاده‌سازی می‌شوند. به طور سنتی راه‌حلها به شکل رشته‌هایی از ۰ و ۱ بودند، اما امروزه به گونه‌های دیگری هم پیاده ‌سازی شده‌اندفرضیه با جمعیتی کاملاً تصادفی منحصر بفرد آغاز می‌شود و در نسلها ادامه می‌یابد. در هر نسل گنجایش تمام جمعیت ارزیابی می‌شود، چندین فرد منحصر در فرایندی تصادفی از نسل جاری انتخاب می‌شوند (بر اساس شایستگیها) و برای شکل دادن نسل جدید، اصلاح می‌شوند (کسر یا دوباره ترکیب می‌شوند) و در تکرار بعدی الگوریتم به نسل جاری تبدیل می‌شود.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۱ ] [ ۱:٠٠ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

اطلاعات اولیه:

علم ژنتیک یکی از شاخه‌های علوم زیستی است. بوسیله قوانین و مفاهیم موجود در این علم می‌توانیم به تشابه یا عدم تشابه دو موجود نسبت به یکدیگر پی ببریم و بدانیم که چطور و چرا چنین تشابه و یا عدم تشابه در داخل یک جامعه گیاهی و یا جامعه جانوری ، بوجود آمده است. علم ژنتیک علم انتقال اطلاعات بیولوژیکی از یک سلول به سلول دیگر ، از والد به نوزاد و بنابراین از یک نسل به نسل بعد است. ژنتیک با چگونگی این انتقالات که مبنای اختلالات و تشابهات موجود در ارگانیسم‌هاست، سروکار دارد. علم ژنتیک در مورد سرشت فیزیکی و شیمیایی این اطلاعات نیز صحبت می‌کند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۱ ] [ ۱٢:٥٤ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

داروهای گیاهی آرام بخش و سردرد

 نسخه‏ های مرکب:


نسخه شماره ١

داروی آرام بخش 
گل بابونه: یک قسمت 
گیاه اسطو خودوس: یک قسمت 
برگ نعناع: یک قسمت 
ریشه سنبل الطیب: دو قسمت 
میوه رازیانه: سه قسمت 
گل و برگ پاخری سه قسمت 
طرز تهیه و مقدار مصرف: یک قاشق غذا خوری از مخلوط 
فوق را که قبلا نیم کوب شده باشد در یک لیوان آب 
جوش ریخته مدت ٢٠ دقیقه باقی بگذارید تا دم بکشد 
سپس آن‏را صاف کرده روری ٢ بار هر بار یک فنجان 
صبح و شب میل کنید. 

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۱ ] [ ۱٢:٤٢ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

اولویت های کاری رشته بیوتکنولوژی: 

بیوتکنولوژی پزشکی
 
تولید پروتئین‌های نوترکیب
 
تولید آنتی بادی‌های منوکلونال برای تشخیص و درمان
 
تولید واکسن‌های جدید
 
تکنولوژی‌های مربوط به کشف داروهای جدید
 
سرویس و محصولات مرتبط با ژنومیک و پروتئومیک
 
بافت و سلول درمانی
 
حیوانات و گیاهان ترانس ژنیک

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱۱ ] [ ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

در اوایل دهه 1980 میلادی دانشمندان نحوه قرار گرفتن سلولهای بنیادی جنینی از موش و کشت آنها را در آزمایشگاه فرا گرفتند و در سال 1998 برای اولین بار در سلولهای بنیادی جنینی انسان را در آزمایشگاه تولید کردند. اما این سوال پیش می‌آید که پژوهشگران جنین انسان را از کجا بدست می‌آورند؟ جنین را می‌توان با تولید مثل ، تلفیق اسپرم و تخمک یا شبیه سازی تولید کرد.

   تلفیق گامتها در شرایط آزمایشگاه:

 پژوهشگران تمایل زیادی به تولید جنین از طریق تلفیق اسپرم و تخمک ندارند. با این وجود بسیاری از آنها جنینهای بارور شده در کلینیکهای بارورسازی استفاده می‌کنند. گاهی اوقات زوجهایی که نمی‌توانند بطور طبیعی بچه‌دار شوند و می‌خواهند به شیوه مصنوعی صاحب فرزند شوند چندین جنین بارور شده تولید می‌کنند که همگی آنها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. و جنینهای اضافی را برای انجام تحقیقات علمی اهدا کنند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۱٠ ] [ ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

روشهای اصلاح گیاهان دارویی:

اگرچه کاشت گیاهان دارویی به هزاران سال پیش باز می‌گردد ولی باید گفت که در مورد اصلاح آنها تاکنون پیشرفت قابل ملاحظه‌ای صورت نگرفته است و در حال حاضر، تعداد کالتیوارهای مفید به‌دست آمده بر اثر اصلاح گیاهان دارویی اندک است. هدف از اصلاح گیاهان دارویی، افزایش کمیت و کیفیت آن دسته از مواد مؤثره در این گیاهان است که در صنایع دارویی از اهمیت خاصی برخوردار هستند. در سال‌های اخیر توجه خاصی از جانب سازمان‌های مختلف در کشورهای جهان در ارتباط با اصلاح این گیاهان صورت گرفته است. در این راستا استفاده از تکنیکهای وابسته به کشت بافت و بیوتکنولوژی به منظور ارتقاء صفات کمی و کیفی و کاهش زمان اصلاح نباتات از اهمیت خاصی برخوردار است.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٩ ] [ ٩:٥۱ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

مقدمه:

وقتی درباره کشت گیاه صحبت می‌شود، معمولا منظور کشت گیاهان در گلدان ، زیر پلاستیک (Frames) ، در گلخانه و یا مزرعه است. در تقسیم بندیهای رایج در کشاورزی ، کشت گیاهان به بخشهای مختلف شامل زراعت ، باغبانی ، زراعت مناطق گرمسیری ، جنگل‌داری و اصلاح نباتات تقسیم می‌گردد. در سال 1904 هانیگ ، روش جدیدی از کشت گیاهان به نام کشت جنین را ارائه نمود.

او جنین نابالغ تعداد زیادی از گیاهان تیره شب‌بو (
cruci Ferae) را در شرایط کشت آزمایشگاهی (in Vitro) ایزوله کرد و از آنها ، گیاهچه‌های زنده بدست آورد. از سال 1920 انواع روشهای کشت بافت ، نظیر کشت آزمایشگاهی بذرهای ارکیده ، کشت کالوس ، کشت اندام مرسوم شد. بعد از سال 1945، به تمام روشهای مختلف کشت در آزمایشگاه ، کشت بافت گیاهی اطلاق گردید.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/٩ ] [ ٩:٤٥ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

مجموعه تغییرات و تحولات ساختاری، شیمیایی و عملی را که موجب می‌شوند. از توده‌ای از سلولهای همسان (هم ارزش)، سلول های تخصص یافته بوجود آیند یا موجب شوند که سلولی در طول زمان نسبت به گذشته خود متفاوت شود را تمایز سلولی گویند.

تاریخچه:

ز حدود 60 سال قبل ، پژوهشگران زیادی مثل نیچ، گوتره، کامو، بال و دیگران با استفاده از روشهای کشت در شیشه، تلاش در فهم چگونگی تمایز سلولی کرده‌اند در دو دهه اخیر نیز، با روشهای نوین زیست شناسی اطلاعات زیادی در این‌باره بدست آمده است اما به دلیل تنوع ژنتیکی جانداران، برهمکنشهای مواد متنوع درون سلولی و تأثیر این برهمکنشها بر بروز ژنها و دخالت عوامل محیطی و تنوع این عوامل ، هنوز موارد زیادی در زمینه تمایز سلولی ناشناخته مانده‌اند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۸ ] [ ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

مجموعه تغییرات و تحولات ساختاری ، شیمیایی و عملی را که موجب می‌شوند از توده‌ای از سلولهای همسان (هم ارزش) ، سلولهای تخصص یافته بوجود آیند یا موجب شوند که سلولی در طول زمان نسبت به گذشته خود متفاوت شود را تمایز سلولی گویند.

تاریخچه:

از حدود 60 سال قبل ، پژوهشگران زیادی مثل نیچ ، گوتره ، کامو ، بال و دیگران با استفاده از روشهای کشت در شیشه ، تلاش در فهم چگونگی تمایز سلولی کرده‌اند. در دو دهه اخیر نیز ، با روشهای نوین زیست شناسی اطلاعات زیادی در این‌باره بدست آمده است. اما به دلیل تنوع ژنتیکی جانداران ، برهمکنشهای مواد متنوع درون سلولی و تأثیر این برهمکنشها بر بروز ژنها و دخالت عوامل محیطی و تنوع این عوامل ، هنوز موارد زیادی در زمینه تمایز سلولی ناشناخته مانده‌اند.

برای مشاهده ادامه متن بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۸ ] [ ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

خاک به عنوان یکی از مهمترین اکوسیستم‌های میکروبی محل رشد و تکثیر انواع مختلف میکروارگانیسمها است. وسیعترین تعداد میکروارگانیسمهای شناخته شده در خاک یافت می‌شوند. انواع میکرو ارگانیسمهای مختلف از جمله باکتریها، قارچها، جلبکها، گلسنگها و پروتوزوآها در خاک یافت می‌شوند و باکتریها فراوان‌ترین میکروارگانیسمهای موجود در خاک هستند.

باکتریهای خاک شامل آرتروباکتریها ، سودوموناسها ، باسیلهای اسپورزا ، باکتریهای میله‌ای غیر اسپورزا ، اکتینومیستها و سیانوباکتریها هستند.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۸ ] [ ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

مطالعات روی نیروهای موثر بر الگوهای تغییرات ژنتیکی انسان ، دلایل بسیار محکمی را بر اثر انتخاب طبیعی بر این تغییرات ارائه کرده است.

این بررسی احتمالا به درک این موضوع منتهی خواهد شد که چرا بعضی از افراد در معرض خطر تعدادی از بیماری ها قرار دارند و تعدادی دیگر خیر. این نظریات در شماره ماه سپتامبر مجله کتابخانه عمومی علم زیست شناسی (public library of Science Biology) با عنوان تاریخ بشر و انتخاب طبیعی الگوهای تغییر ژنتیکی در 132 ژن به چاپ رسیده است. در این پژوهش ، تکامل مولکولی132  ژن در 24 جمعیت آفریقایی امریکایی و 23 جمعیت اروپایی امریکایی از طریق تعیین توالی مجدد آنها مورد مطالعه قرار گرفته است.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید. 


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۳ ] [ ۸:٠٥ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

هنگامی که از مبحثی وسیع و ژرف چون علم وراست نوین یا همان علم ژنتیک صحبت به میان می آید، خود را از بدو امر در مقابل این مساله ی مهم و عمده می یابیم که باید چگونه رویکردی در مقابل این مسأله اتخاذ کرد.

میتوانیم رویکردی علمی بر گزینیم و بدین منظور به آزمودن فواید فناوری اطلاعات در زمینه ی ژنومیک، یا پیشرفت های اخیر در تشخیص برخی از تغییرات ژنتیکی، یا انتقال دا نش وراثت به فناوری سودمند پزشکی مبادرت ورزیم. میتوان با جستجوی انگیزه های اقتصادیی که تحقیقات علم وراست را هدایت میکنند، یا بررسی گرایش عمومی به آزمایشات ژنتیک، و یا سندیت دادن به کاربرد فناوری ژنتیک تناسلی مطابق با سطح اجتماعی_اقتصادی، رویکردی علمی اجتماعی برگزید. و نیز میتوان به رویکردی اندیشید که در راستای امنیت اجتماعی است، و به منظور حصول چنین رویکردی باید به بررسی آزمایشات ژنتیکی و معالجات گوناگونی که هدفشان دستیابی به سلامتی و سودمندیست، پرداخت و نیز باید اطمینان یافت که شیوه های مطمئن و سالم تنظیم ژنتیک در راستای یاری و اطلاع رسانی به بیماران آسیب پذیریست که تحت آزمایشات درمانی ژنتیکی قرار دارند. هنگامی که به به آینده ی علم وراست می اندیشیم، همه این رویکردها به نظر ارزشمند میرسندولی هیچکدام کافی نیستند.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۳ ] [ ۸:٠٢ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

 

برای تایید انجام کارهای مهندسی ژنتیک با ید تغییراتی که روی  DNA ایجاد شده است  رویت گردند، مشاهده DNA  متعافب الکتروفورز روی ژل آگارز یا پلی آکریلامید و رنگ آمیزی با اتیدیوم بروماید امکان پذیر خواهد بود. برای انتخاب درصد آگارز از جدول شماره ۱استفاده می شود:

جدول شماره ۱ - قدرت جداسازی مولکولهای DNA  توسط غلظت های مختلف آگارز

درصد آگارز

قدرت جداسازی DNA

3

100-1000bp

2

200- 1500bp

1.5

300- 3000bp

1

500 – 5000bp

0.8

1000- 7000bp

0.6

10 – 30kbp

0.4

30 – 50kbp

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۳ ] [ ٧:٥٩ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

آشنایی با ژنومیک:

اولین کتاب حیات کامل شد! کتابی که بیان می کند ژنوم انسان از 3.2 میلیارد حرف تشکیل شده است و الفبای آن 4 نوع است : A,C,G,T . این حروف با نظم در طول رشته یک متری DNA، که درون هر یک از سلول های یک جاندار وجود دارد، بارها و بارها تکرار شده اند. برای زیست شناسان، این کد (برای دسترسی) آسان و پرفروش است. این کتاب انقلابی در زیست شناسی بر می انگیزد.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیکی کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/٢/۳ ] [ ٧:٥٤ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

ترتیب اولیه قطعات دهانی در سوسک حمام دیده شده اینجا آنها برای گزیدن استفاده شده اند. 5 ساختار مختلف وجود دارد که برای مجموعه اصلی و تجزیه کننده غذا استفاده می شود:

این قطعات مختلف کدام ها هستند؟

لب بالا: یک پوشش که ممکن است به طور شل و ول باشد که به عنوان لب بالا منسوب شده است.

آرواره های بالا: آرواره های برنده، قوی و سخت.

آرواره های پایین: گاز انبری که خیلی قوی نیستند نسبت به آرواره های بالا. آنها به منظور اداره کردن و فرستادن غذا استفاده شده اند. آن ها یک بند پنجمی هم دارند که حسی است و اغلب علاقمند به چشیدن غذا است.

لب پایین یا پوشش پایین تر: اغلب به لب پایین منسوب شده است. آن واقعا نشان دهنده یک جفت ترکیب شده از اجداد آرواره های بالاست. آنها یک بند سوم هم دارند که حسی است.

هیپوفارینکس: ساختمان زبانه مانند در کف دهان. غده بزاقی است که بزاق از آن ترشح می شود.

ساختار قطعات دهانی راهنمایی های درباره نوع غذا و عادت حشرات به ما می دهد.

[ ۱۳۸٩/٢/۳ ] [ ٧:٥٢ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

اگه بی هوا کسی وارد زندگیت شد، بدون کار "خدا" بوده

اگه بی محابا دلها قبل از دستها بهم گره خورد، بدون کار"خدا" بوده

اگه گریه هات تو خنده ی دیگران شنیده نشد، تا خورد نشی، بدون تنها محرمت "خدا" بوده

حالا هم اگه دلت شکسته و بغض تنهائی خفت کرده، شک نکن تنها مرهمت"خداست"

که از سر تواضع یه بهونه واسه نوازشت گیر آورده

آخه می دونی؟  "خدا" خیلی تنهاست.

منبع: وبلاگ تنها ترین عاشق

[ ۱۳۸٩/٢/۱ ] [ ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب