به مرکز تحقیقات ژنتیک خوش آمدید
 
قالب وبلاگ

با عرض سلام خدمت اساتید و دانشجویان محترم

مرکز تحقیقات ژنتیک در نظر دارد به زودی امکان ترجمه متون تخصصی اصلاح نباتات را در وب فراهم کند.

لذا مرکز مقالات ترجمه شده توسط مدیر مرکز را برای استفاده دانشجویان عزیز انشاالله به زودی در وب برای دانلود قرار خواهد داد.

با تشکر

مدیریت مرکز

[ ۱۳۸٩/۱/٢٧ ] [ ٢:٢۱ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

١. زنهای عامل مقاومت به بیماری

مقاومت به بیماری به عنوان مثال سفیدک و زنگ در غلات همیشه یکی از اهداف اصلاح نباتات بوده است. مقاومت به بیماریها معمولا توسط ژنهای معدودی کنترل میشود و توارث کیفی دارد. انتقال ژنهای کیفی درمهندسی ژنتیک راحت تر و توجه بیشتری را در حال حاضر نیز به خود معطوف داشته است. انتقال زنهای عامل مقاومت توسط روش بک کراس کاری است که تا به حال به نژادگران نبات انجام می داده اند. متاسفانه مقاومتهایی که توسط یک ژن کنترل می شوند، با تغییر نژاد پاتوژن کارایی خود را از دست می دهند. در تاریخ اصلاح نباتات چنین حوادثی به کرات اتفاق افتاده است. مقاومت چند ژنی پایداری بیشتری دارد، اما ایجاد آنها توسط مهندسی ژنتیک مشکل است، چرا که ژنهای مربوط را به سختی می توان شناسایی و کلون کرد. امکانات قابل توجهی برای تولید گیاهان مقاوم به ویروسها وجود دارد. ترتیب DNA مربوط به ژنهای ویروس خصوصا آنهایی که پروتئینهای پوشش ویروس را کد می کند، گاهی اوقات وقتی که با ژنوم گیاه تلفیق یابد و تظاهر نماید، مصونیت مفیدی به ارمغان می آورد. مکانیسم این عمل به خوبی شناخته نشده است. ممکن است تکثیر ویروس توسط مقادیر خیلی زیادی از پروتئینهای بسته بندی ویروس متوقف شود.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/۱/٢٥ ] [ ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

اصلاح نباتات:

اهلی نمودن گیاهان یکی از مهمترین وقایع کشاورزی در دنیای جدید است. هدفهای کلی اصلاح نباتات افزایش عملکرد در واحد سطح بهتر نمودن کیفیت محصولات کشاورزی و تولید مواد اولیه مورد نیاز جوامع انسانی است. ارقام و واریته‌های اصلاح شده گیاهان زراعی و زینتی هر ساله از کشوری به کشور دیگر انتقال داده می‌شود. بدین طریق کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی افزایش یافته و احتیاجات فراورده‌های زراعی رفع می‌شود. در اغلب گیاهان یک یا چند ژن باارزش اقتصادی فراوان دارد. ژنهایی که حساسیت و مقاومت گیاهان را نسبت به امراض و آفات کنترل می‌کنند در اولویت برنامه‌های اصلاح نباتات قرار دارند. هدف اصلاحگر نبات نباید در توسعه روشهای معمول کشت نباتات اصلاحی منحصر گردد بلکه بایستی همواره در جستجوی ترکیبات نو از ژنوتیپهای مطلوب باشد.

هدف اصلاحی نهایی در هر برنامه اصلاحی افزایش عملکرد می‌باشد. در شرایط نا مساعد افزایش عملکرد به طریق اصلاح نباتات به مقدار کم و صرف زمان طولانی ممکن است ژنهای کنترل کننده عملکرد برای بروز حداکثر پتانسیل خود به عوامل محیطی تولید وابسته می‌باشند. به طور کلی عمدترین اهداف اصلاح نباتات را می‌توان در عناوین زیر خلاصه می‌شود.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/۱/٢۱ ] [ ۳:٤٠ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

کاریوتیپ یعنی گروه کروموزوم های پایه هر گونه که اندازه، شکل (محل قرار گرفتن سنترومر) و تعداد کروموزوم ها را شامل می شود. مرفولوژی کروموزوم های افراد هر گونه ثابت است (مگر در حالات نقص کروموزومی). در کاریوتیپ کروموزوم ها به ترتیب از بزرگ ترین به کوچک ترین و از بالا سمت چپ قرار داده شده و کروموزوم های جنسی بدون در نظر گرفتن اندازه شان در انتها قرار می گیرند. کروموزوم های تکی یا اضافی در کاریوتیپ نشان داده نمی شوند.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/۱/۸ ] [ ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

روش های ارزیابی تنوع ژنتیکی:

اطلاع از سطح تنوع ژنتیکی، اساسی ترین جنبه تمام علوم زیستی از قبیل اکولوژیکی، زیست شناسی تکاملی، رده بندی، زراعت، اصلاح و حفظ نباتات گیاهی به شمار می رود. تنوع ژنتیکی با استفاده از نشانگرهای ژنتیکی (مورفولوژیکی و مولکولی) و صفات زراعی ارزیابی می گردد. به تفاوت های موجود بین ردیف دی ان آی کروموزوم های هر موجود که از افراد به نتاج آنها منتقل می گردد؛ نشانگر ژنتیکی گفته می شود. این تفاوت ها می تواند به طرق مختلفی تظاهر یابد. برخی از این تفاوت ها عرضی بوده و در صفات قابل رؤیتی مانند رنگ گل، وجود یا عدم وجود ریشک در گلچه غلات یا صاف و چروک بودن سطح دانه نخود در آزمایشات مندل تجلی می نمایند. این گونه نشانه ها را نشانگرهای مورفولوژیکی می نامند.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/۱/٥ ] [ ٧:٥۱ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

صحبت درباره بیوتکنولوژی و شناخت آن به عنوان یک عرصه هر چند جوان اما گسترده علم، نیازمند بحث طولانی و دقیق می باشد که در صورت امکان و در فرصتهای بعد به آن پرداخته خواهد شد. در اینجا صرفاّ با بیان تعاریفی از آن و بحث اجمالی در باره توانایی های آن سعی می شود به نقش مهندسی شیمی در این عرصه و همچنین نقش بیوتکنولوژی به عنوان یکی از زمینه های اصلی مهندسی شیمی در آینده نه چندان دور پرداخته شود و این دو رشته تخصصی در تعامل با یکدیگر مورد بررسی قرارگیرند.

« تکنولوژی ، عالیترین دستاورد عینیت و ذهنیت بشری است.»
و یا « تکنولوژی ، تبلور کار انسان در ابزا ر است.»

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید. 


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/۱/٤ ] [ ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

اشاره:

بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک دانش جدیدی است که نخستین دستاوردهای آن در هاله ای از بیم و امید ارزیابی می شود. در طول تاریخ بسیاری از پدیده های علمی در مرحله آغازین با تردید و مقاومت شدید روبه رو بوده اند صدها نمونه از وقایع تلخ و شیرینی که بر این اساس رقم خورده، قابل شمارش است، اما کمتر دانشی به اندازه مهندسی ژنتیک با ساختار اصلی و قانونمند سامانه هستی درگیر شده است. در این مرحله بشر بر آن است که با بهره گیری از دانش خود همچنان بر کاستی ها غلبه کند اما بسیاری از این کاستی ها در قوانین پیچیده و شگفت انگیز جهان هستی طبق قانون انتخاب طبیعی پذیرفته شده اند. بنابراین ورود به حوزه حساس و قوانین بسیار ظریف و اثرگذار طبیعت، با واکنش های آمیخته به بیم و امید همراه است. مقاله حاضر در دفاع از دستاوردهای بیوتکنولوژی و مهندسی ژنتیک نگاشته شده است. 

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید. 


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/۱/٤ ] [ ۱٢:۱٥ ‎ق.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

رشد فزآینده جمعیت جهان و افزایش تقاضا برای مواد غذایی در دهه‌های اخیر موجب شد تا در زمینة علوم کشاورزی و مواد غذایی شاهد یک گذر جدی و اجتناب‌ناپذیر از کشاورزی سنتی به کشاورزی پیشرفته و بکارگیری روش‌های نوین زیست فناوری در تولید محصولات زراعی و دامی باشیم. همانگونه که می‌دانیم، گیاهان، اصلی‌ترین و مهمترین منابع تجدید شونده جهان هستند که علاوه بر تأمین غذای آدمی و حیوانات، نیازهای غیرتغذیه‌ای، شیمیایی و صنعتی هم توسط آنها مرتفع می‌گردد. به همین دلیل، کاربرد روش‌های مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برای افزایش کمی و کیفی محصولات از یک سو و کاهش هزینه‌ها و زمان تولید از سوی دیگر، استفاده از این روش‌ها در شاخه‌های گوناگون کشاورزی را بسیار ارزشمند کرده است.

برای مشاهده ادامه مقاله بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ ۱۳۸٩/۱/۳ ] [ ۱۱:٥٦ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

با عرض سلام خدمت اساتید و دانشجویان محترم

مرکز تحقیقات ژنتیک برای بالا بردن سطح یادگیری زبان انگلیسی دانشجویان محترم  و کاربران عزیز اقدام به طراحی وبلاگی با عنوان You can speak English like American کرده است. لذا از عزیزان خواهشمندیم از این وب دیدن فرمائید.

You can speak English like American

با تشکر

مدیریت مرکز

[ ۱۳۸٩/۱/۳ ] [ ٩:٢٢ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]

با عرض سلاخدمت اساتید و دانشجویان محترم

من هم به نوبه ی خودم سال 1389 را بر ملت شریف ایران تبریک عرض می کنم.

انشاالله با همت مضاعف و کار مضاعف بتوانیم پرچم کشورمان ایران را بر تمام قله های موفقیت و فناوری برافرازیم.

سالی پر از موفقیت و بهروزی را برای شما آرزومندم.

با تشکر

مدیریت مرکز

[ ۱۳۸٩/۱/۱ ] [ ٢:۱٢ ‎ب.ظ ] [ امیر سالار سید رزاقی ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دانشجوی مهندسی ژنتیک (گیاهی)
لینک دوستان
امکانات وب